Drepanosiphum platanoidis - stromovnice javorová

18. 12. 2022 vytvořil Ondřej Machač

Drepanosiphum platanoidis (Shrank, 1801) – stromovnice javorová

Čeleď: Aphididae – mšicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Poměrně velká mšice o délce těla 3,2–4,3 mm. Zbarvení těla je u jarní generace žlutohnědé až žlutozelené s tmavými proužky a tmavýma očima, u letní generace světle zelené s bělavými páskami a červenýma očima. Tykadla jsou nápadně dlouhá. Vyskytují se okřídlené i bezkřídlí jedinci. Nymfy i letní imaga jsou pokryté býlími voskovitými šupinkami. Křídla jsou průhledná, jen s nepatrnými tmavšími skvrnami. Nohy jsou poměrně dlouhé šedohnědé.

 

Možná záměna: Záměna je možná zejména s dalšími stromovnicemi z rodu Drapanosiphum, vyskytující se na javorech (D. acerinum, D. aceris). Od nich se mj. liší pruhovaným zbarvením u jarní generace a bělavými znaky na zadečku letní generace.

 

Rozšíření: Holearktický druh, který se vyskytuje v mírném pásu Evropy, Asie a v Severní Americe. Zavlečena byla do Austrálie a na Nový Zéland.

 

V ČR hojný druh po celém území, zejména v nižších a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Stromovnice javorová žije v různých typech listnatých lesů a na jejich okrajích a světlinách, v křovinách a v břehových porostech, ale také v městské zeleni nebo na solitérních stromech a v alejích. Živnou rostlinou jsou různé druhy javorů (Acer), zejména pak javor klen (A. pseudoplatanus) a méně často javor mléč (A. platanoides) a také jírovec maďal (Aesculus hippocastanum). Vajíčko přezimuje v prasklinách kůry na větvích živného stromu. Na jaře se líhne jarní generace, která saje na pupenech a mladých lístcích. Letní generace saje na spodní straně listů, kde žijí v nepočetných koloniích. Na podzim kladou vajíčka, která přezimují. Saje zejména na mladších stromech.

 

 

Literatura:

 

Fryč D. (2016). Mšice a mšičky na lesních dřevinách. ÚKZUS.

 

Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. & kol. (2007): Příroda České republiky – Průvodce faunou. Academia Praha.