Drassodes cupreus - skálovka měděná

5. 4. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Drassodes cupreus (Blackwall, 1834) – skálovka měděná

Čeleď: Gnaphosidae – skálovkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 8–19 mm (hlavohruď 3,5–5,5 mm). Hlavohruď je hnědá až červenohnědá se světlejšími hnědými chloupky, v přední části tmavší a s tenkou tmavou obrubou. Oči jsou drobné. Chelicery u dospělců tmavší. Zadeček je oválně vejčitý, světle hnědý až červenohnědý, bez kresby s krátkými světlejšími chloupky. Nohy a makadla jsou šedohnědé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Drassodes (v ČR 3 druhy). Zvláště pak se stejně velkou skálovkou žlutavou (D. lapidosus). Ke spolehlivému určení je třeba porovnat kopulační orgány a zoubky na vnitřním okraji klepítek samců. Na první pohled připomíná také některé skálovky rodu Haplodrassus.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířena v mírném pásu Evropy a Střední Asie, včetně Kazachstánu a Íránu.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, zejména v nižších polohách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Skálovka měděná žije zejména na různých suchých biotopech, jako jsou travnaté a skalní stepi, vřesoviště, suché stráně a louky, osluněné okraje lesů (zejména borů a dubohabřin) a na lesních světlinách a pasekách. Na rozdíl od příbuzné skálovky žlutavé, obývá spíše místa s vegetací. Žije pod kameny a mezi stařinou, kde si buduje řídké pavučinové úkryty ve kterých pak samice pečuje o velký bílý vakovitý kokon. S dospělci se setkáme od konce dubna do října.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.