Dolomedes fimbriatus - lovčík vodní

19. 6. 2008 vytvořil Ondřej Machač

Dolomedes fimbriatus (Clerk, 1757) - lovčík vodní

Čeleď: Pisauridae – lovčíkovití

Status: VU

 

Popis: Velký, nápadný pavouk. Dospělé samice dosahují délky těla až okolo 20 mm (hlavohruď u samic 6–8 mm, u samců 4–7 mm), čímž se řadí mezi naše největší pavouky. Robustní tělo je tmavě hnědé, pokryté jemnými chloupky. Po stranách hlavohrudi se táhnou dva bílé nebo žlutavé pruhy. Po stranách hnědého zadečku jsou lemy bílé. Zadeček se v zadní části zužuje. Někdy jsou však pruhy nevýrazné a mohou i chybět. Nohy jsou dlouhé, tmavě hnědé. Zbarvení mláďat je světlejší, s nádechem do zelena.

 

Možná záměna: U nás téměř nezaměnitelný druh, možná záměna pouze s lovčíkem mokřadním (D. plantarius), ten však obvykle nemá výrazné barevné lemy, jeho tělo je světle hnědě zbarveno a je u nás vzácnější.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy a Střední Asie.

 

V ČR poměrně vzácný druh, jen místy hojnější (např. Třeboňsko). U nás se s ním setkáme převážně v Čechách - Třeboňsko, západní Čechy, Šumava, Vysočina. Na Moravě je vzácnější, např. Litovelské Pomoraví. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Lovčík vodní je obyvatelem mokřadních biotopů jako břehy stojatých vod - zarostlé rybníky, rašeliniště, močály. V nadmořské výšce 200-1000 m n. m. Ukrývá se v břehových porostech, vždy blízko hladiny. I přes jeho velikost dokáže obratně běhat po vodní hladině. Je to lovec který se živý hmyzem, ale jeho častou kořistí jsou také pulci a dokonce drobné rybky, často vetší než sám pavouk. Kořist většinou loví z hladiny, ve vodě. V případě nebezpečí se dokáže potopit a vydržet pod hladinou i několik minut. Od června samice buduje kulovitý kokon o velikosti většího lískového oříšku, který nosí v chelicerách. Před vylíhnutím mláďat samice kokon zavěsí na pobřežní rostlinstvo a opřede jemnou pavučinou, kokon až do vylíhnutí hlídá. Někdy dělá samice i druhý kokon, ten je však několikrát menší. Mladí lovčíci, na rozdíl od dospělců vylézají do vyšších pater vegetace - tak se chrání před predátory. Pozoroval jsem mladého lovčíka na rákosu asi v 1,5 m výšce. Mladí lovčíci dvakrát přezimují a dospívají v létě téhož roku, po páření hynou.

 

Ochrana, význam: Významný prvek naší arachnofauny, jeden z našich největších pavouků. Vázán na zachovalá mokřadní biotopy s bohatou vegetací - důležitá je ochrana těchto biotopů. V Červeném seznamu pavouků ČR je veden jako druh zranitelný (VU).

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.