Diaea dorsata - běžník zelený

10. 1. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Diaea dorsata (Fabricius, 1777) – běžník zelený

Čeleď: Thomisidae – běžníkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Nápadný druh běžníka. Délka těla  4–6 mm (hlavohruď u samců 1,5–2,3 mm). Hlavohruď a nohy jsou nápadně zelené, u samců jsou na nohách a hlavohrudi hnědavé skvrnky. Zadeček je zploštělý, světlý, bílý až žlutavý s velkou hnědou skvrnou, která pokrývá téměř celou dorzální část zadečku. 

 

Možná záměna: Díky svému zbarvení téměř nezaměnitelný druh, záměna je možná s příbuzným běžníkem (Diaea livens) - ten má však hlavohruď žlutavou a více skvrnitou a v ČR je na rozdíl od běžníka zeleného velmi vzácný, vyskytuje se pouze na Třeboňsku a jihu Moravy. Zaměnit ho lze na první pohled také s běžníkem listovým (Ebrechtella tricuspidata), který však nemá na zadečku hnědou skvrnu.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie.

 

V ČR běžný druh, vyskytující se od nížin až do hor, po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: S tímto běžníkem se setkáme ve všech typech lesů, na mýtinách, na okrajích lesů, křovinách, ale i v zahradách či parcích. Běžník zelený žije na křovinách a stromech, v jejichž listech loví drobný hmyz. Jen vzácně se s ním setkáme na květech. Zimu přečkávají jak mladí tak i dospělí jedinci pod kůrou, ve štěrbinách nebo v ptačích budkách. S dospělci se můžeme setkat zejména od května do srpna. 

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.