Cyclosa oculata (Walckenaer, 1802) – křižák trojlaločný
Čeleď: Araneidae – křižákovití
Status: VU
Popis: Délka těla 3,5–6 mm (hlavohruď 1,5–2,5 mm). Hlavohruď je tmavohnědá až černá, lesklá s řídkými světlejšími chloupky. Zadeček je oválně klenutý, v přední části se dvěma hrbolky a na konci zúžený se třemi laločnými růžky (odtud české jméno). Zbarvení zadečku je variabilní od bělavé, šedé až šedohnědé s tmavším foliem (laločnatá skvrna na hřbetní straně zadečku). Nohy jsou žlutohnědé, tmavě kroužkované.
Možná záměna: Záměna je možná s hojnějším křižákem vířivým (Cyclosa conica), který má zaoblenější zadeček jen s jedním větším hrbem na konci a obývá převážně lesní biotopy. V Evropě žijí ještě další tři křižáci rodu Cyclosa.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném a subtropickém pásu Evropy a Střední Asie. Zavlečen byl do Jihoafrické republiky a na Hawai.
V ČR nehojný druh, ale roztroušeně po celém území, zejména v nížinách a středních polohách. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Křižák trojlaločný žije osluněných nelesních biotopech se sporou vegetací, na vřesovištích, suchých stráních, stepích, okrajích cest, ale i na úhorech, haldách a rumištích. Vzácně také na osluněných mokřadních biotopech jako jsou slaniska a rašeliniště. Jinde v Evropě i na mořském pobřeží. Staví si mezi bylinnou a keříčkovou vegetací nízko nad zemí menší kolovité sítě s typickým vertikálním stabilimentem (zesílený proužek pavučiny), ve kterém si zapřádá zbytky kořisti a různé zbytky, které se mu dostanou do sítě. Ve střední části tohoto proužku číhá na kořist, kde je dokonale maskován. Kokon zapřádá samice do stabilimenta sítě. S dospělci se setkáme nejvíce od května do července. Přezimují mladí jedinci.
Ochrana a ohrožení: Tento druh je vázán na osluněné biotopy se sporou bylinnou vegetací mezi kterou si staví sítě. Vyskytuje se však i na druhotných biotopech a v poslední době přibývá nálezů z našeho území. Je ohrožen zarůstáním vhodných biotopů. V červeném seznamu pavouků ČR je veden jako druh zranitelný (VU).
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Legátová E., Rückl K., Vaněk O. & Čejková K. (2023): Jak je to s výskytem křižáka trojlaločného (Cyclosa oculata) v Česku. Pavouk 54: 21–27.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!