Cyclosa conica - křižák vířivý

7. 4. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Cyclosa conica (Pallas, 1772) – křižák vířivý

Čeleď: Araneidae – křižákovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 3–7 mm (hlavohruď 1,5–2,5 mm). Hlavohruď je tmavohnědá až černá s řídkými světlejšími chloupky. Zadeček je oválně klenutý na konci kuželovitě prodloužený. Zbarvení zadečku je variabilní od šedé, žlutohnědé přes hnědou až oranžovohnědou s tmavší laločnatou skvrnou. Zbarvení i délka kuželovitého výběžky na zadečku je velmi variabilní.  Nohy jsou žlutohnědé, tmavě kroužkované.

 

Možná záměna: Záměna je možná s křižákem trojlaločným (C. oculata), který má protáhlejíší zadeček se třemi malými laloky, obývá teplejší nelesní biotopy a je daleko vzácnější.

 

Rozšíření: Holearktický druh, široce rozšířen v celé Evropě a mírném pásu Asie a Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh po celém území, zejména v nížinách a středních polohách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Křižák vířivý žije nejčastěji v lesních biotopech, jako jsou jehličnaté a smíšené lesy a jejich okraje. Najdeme ho však také v parcích a zahradách. Staví si na keřích a spodních větvích stromů menší kolovité sítě s typickým vertikálním stabilimentem (zesílený proužek pavučiny), ve kterém si zapřádá zbytky kořisti a různé zbytky, které se mu dostanou do sítě. Ve střední části tohoto proužku číhá na kořist, kde je dokonale maskován. Při vyrušení rozkmitá síť (odtud české pojmenování). Kokon zapřádá samice v blízkosti sítě, obvykle k větvičce. S dospělci se setkáme od května do října.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.