Cryptachaea riparia - snovačka břehová

26. 1. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Cryptachaea riparia (Blackwall, 1834) – snovačka břehová

Čeleď: Theridiidae – snovačkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 3–4 mm (hlavohruď 1,2–1,5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá až téměř černá. Zadeček je kulovitý, vysoký, směrem ke snovacím bradavkám skloněný. Zbarvení zadečku je pestré a proměnlivé, obvykle tmavě hnědé se světlejšími hnědými skvrnami tvořící hnědobílé mramorování. Samci jsou výrazně menší a mají malý zadeček s méně výraznou kresbou. Nohy jsou světle žlutohnědé s tmavým proužkováním.

 

Možná záměna: Záměna je možná zejména s tmavšími jedinci snovačky hajní (Parasteatoda lunata), která má více vystouplý zadeček a je obvykle světlejší s pestřejší kresbou. Podobná je také snovačka stolová (P. tabulata), která má na světlejším zadečku příčný široký tmavý pruh. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, který je rozšířen v mírném pásu v Evropě a Asii až po Čínu a Japonsko.

 

V ČR nepříliš hojný druh, ale roztroušeně po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Snovačka břehová žije na osluněných suchých biotopech, nejčastěji ji můžeme nalézt na břehových stržích (odtud české jméno), hliněných stěnách, skalách, okrajích lesů a také na zdech. Vytváří si řídké trojrozměrnou síť, ve které má trubicovitý úkryt maskovaný kousky zeminy a zbytků kořisti a rostlin, v tomto úkrytu se ukrývá a čeká na kořist. Častou kořistí jsou mravenci. S dospělci se setkáme zejména od května do července, nejvíce však v letních měsících.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.