Corydalis cava - dymnivka dutá

12. 2. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Corydalis cava (L.) Schweigg. et Koerte – dymnivka dutá  

Syn.: Fumaria bulbosa α cava L., Fumaria cava (L.) Mill., Pistolochia cava (L.) Bernh., Corydalis tuberosa DC.  

Čeleď: Papaveraceae – makovité (dříve Fumariaceae – zemědýmovité)

Status: běžný druh

 

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní dutou hlízou, dorůstající se poměrně velkých výšek (vzácně až 50 cm). Lodyha je přímá, nevětvená, čevenohnědě naběhlá, na bázi bez šupinovitého listenu. Listy jsou dva až tři, dlouze řapíkaté, v obrysu trojúhelníkovité, 2x trojčetně zpeřené. Jednotlivé lístky jsou obvejčité s laločnatými úkrojky. Květy jsou ostruhaté, nachové, bílé, žlutavé, růžové či modravé, složené do přímých hroznovitých mnohokvětých květenství. Listeny jsou vejčité až eliptické, celokrajné. Plodem je tobolka.  

 

Možná záměna: Nejpodobnějším druhem je dymnivka plná (Corydalis solida), která má listeny v květenství rozdělené do tří nebo více laloků. Dymnivka bobovitá (Corydalis intermedia) má květenství převislá a dymnivka nízká (Corydalis pumila) má květenství složená pouze z několika málo květů.  

 

Rozšíření: Druh s centrem rozšíření ve střední Evropě. Souvislý areál zahrnuje Alpy, severní Itálii, země Beneluxu, Německo, jižní Polsko, ČR, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, na východě po Rumunsko a Ukrajinu. Izolované arely se nacházejí v Pyrenejích a v jižním Pobaltí.

 

U nás roste především v termofytiku a teplejším mezofytiku. V horských oblastech se vyskytuje roztroušeně až vzácně.

 

Ekologie: Dymnivka dutá roste ve světlých listnatých, smíšených a lužních lesích a křovinách, na humózních a vlhkých půdách. Často vytváří kobercovité porosty. Je jednou z dominantních rostlin jarního fenologického aspektu listnatých lesů. Myrmekochorní druh.

 

Geofyt. Kvete od března do začátku května.  

 

Význam: Rostliny a především jejich hlízy obsahují jedovaté alkaloidy, které jsou užívány jako tlumící prostředek při léčbě těžkých nervových onemocnění a duševních poruchách.

 

 

Literatura:

Smejkal M. (1997): Corydalis DC. – In: Hejný S. & Slavík B. (eds), Květena České republiky vol. 1, Academia, Praha, pp. 496–501.