Corizus hyoscyami - vroubenkovka červená

18. 10. 2023 vytvořil Stanislav Rada

Corizus hyoscyami (Linnaeus, 1758) – vroubenkovka červená

Čeleď: Rhopalidae – vroubenkovkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Tělo o délce 10–12 mm je podlouhle oválné, nahoře ploché. Zbarvení těla je sytě červené s černými skvrnami. Nohy i čtyřčlánková tykadla jsou černé. Celé tělo včetně končetin a tykadel je světle ochlupené. Křídla jsou vždy plně vyvinuta.

 

Možná záměna: Ve střední Evropě nezaměnitelný druh. Při zběžném pohledu však může laik zaměnit vroubenkovku červenou s dalšími druhy červenočerných ploštic, např. ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus), ploštička luční (Spilostethus saxatilis), ploštička pestrá (Lygaeus equestris) nebo ploštička tolitová (Tropidothorax leucopterus).

 

Rozšíření: Vroubenkovka červená je rozšířena v celé Evropě a dále přes Blízký východ, Střední Asii a Sibiř až na Dálný východ. Žije také v severní Africe.

 

V ČR po celém území hojný druh, běžný od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Vroubenkovka červená upřednostňuje sušší biotopy, ale vyskytuje se též na mezofilních až mírně vlhkých stanovištích. Obývá různé typy luk, stepi, písčiny, pastviny křovinaté stráně, světlé lesy, paseky, okraje polí, ruderální stanoviště i vysokohorské hole nebo potoční nivy. Žije na vegetaci, živí se sáním z nejrůznějších druhů bylin i dřevin. Přezimujícím stádiem je imago. Dospělci začínají aktivovat ojediněle již koncem dubna, běžnější jsou pak od druhé poloviny května. Dospělci nové generace dospívají v červenci až srpnu. Je možný vývin druhé generace, přičemž se vývoj obou generací časově překrývá.

 

 

Literatura:

 

Javorek V. (1978): Kapesní atlas ploštic a křísů. Státní pedagogické nakladatelství Praha.

 

Kment P. (2007): Ploštice – In: Hudec K. [et al.], Příroda České republiky: průvodce faunou. Academia, Praha.

 

Stehlík J.L., Vavřínová I. (1989): Results of the investigations on Hemiptera in Moravia made by the Moravian Museum (Coreoidea II). Acta Musei Moraviae, Scientiae Biologicae (Brno) 74: 175–200.