Conops flavipes - očnatka žlutonohá

19. 2. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Conops flavipes Linnaeus, 1758 – očnatka žlutonohá

Čeleď: Conopidae – očnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 9–11 mm. Hlava je velká, černožlutá. Oči jsou tmavě hnědé. Sosák je poměrně dlouhý, v klidu je složený. Tykadla jsou dlouhá, tmavě hnědá až černá. Štít je užší než hlava, černý se žlutými skvrnami. Štítek tmavý se žlutým okrajem. Kyvadélka jsou žlutá. Zadeček je štíhlý, kyjovitě protáhlý, u samic s nápadnou thékou (kopulačním útvarem), zbarvení zadečku je černé se žlutými proužky. Samci jsou obvykle tmavěji zbarvení než samice. Nohy jsou žluté s tmavým pruhem na stehnech. Křídla jsou průhledná, u kořene mírně zažloutlá.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími očnatkami rodu Conops (v ČR 7 druhů). Spolehlivé určení je podle kombinace zbarvení a morfologických znaků. Od ostatních našich druhů se odlišuje tmavou skvrnou na stehnech, nápadnou thékou a žlutým obličejem.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířena v mírném pásu Evropy a Střední Asie.

 

V ČR hojný druh, po celém území, zejména v nížinách. Patří spolu s očnatkou čtyřpásou (Conops quadrifasciatus) mezi naše nejběžnější očnatky rodu Conops.

 

Biologie a ekologie: Tato očnatka se vyskytuje na sušších loukách, stráních, mezích, okrajích listnatých lesů a křovin, v zahradách, na okrajích cest apod. Dospělci se vyskytují od června do září (nejvíce v červenci a srpnu). Aktivní je zejména za slunečných dnů. Často na různých květech, kde se živí nektarem. Larvy jsou endoparazité larev čmeláků (Bombus) a samotářských včel (např. rod Osmia) a vos.

 

 

Literatura:

 

Chvála M. (1961): Czechoslovak species of the subfamily Conopinae (Diptera: Conopidae). Acta Universitatis Carolinae – Biologica,1961: 103-145.

 

Smith K.G.V. (1969): Handbooks for the Identification of British Insects Volume 10: Conopidae. Royal Entomological Society. (udated version of M. Hackston 2016).