Coelotes atropos (Walckenaer, 1830) – punčoškář horský
Čeleď: Agelenidae – pokoutníkovití
Status: NT
Popis: Délka těla 8–12 mm (hlavohruď 4–5,6 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá bez kresby s tmavší až téměř černou přední částí. Makadla jsou tmavá, zvláště u samců. Zadeček je oválný, tmavě hnědý až téměř černý, většinou bez kresby nebo jen nevýraznou světlou skobovitou kresbou. Samci jsou obvykle tmavěji zbarveni než samice. Nohy jsou červenohnědé, u samců tmavší.
Možná záměna: Záměna je možná s našimi dalšími punčoškáři. Velmi podobný je punčoškář zemní (Coelotes terrestris), který bývá většinou světleji zbarven s nápadnější kresbou na zadečku. Podobný je také punčoškář lesní (Inermocoelotes inermis) který má obvykle z boku světle skvrnitý zadeček. V Evropě se vyskytuje ještě několik dalších podobných druhů, které u nás zatím nebyli zjištěni. Spolehlivé odlišení punčoškářů je však podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Evropský druh, rozšířen v horách mírného pásu Evropy, také na Britských ostrovech a na jihu Skandinávie.
V ČR vzácný druh, výskyt je znám z pohraničních pohořích (např. Beskydy, Jeseníky, Krkonoše), mimo ně zjištěn v Hostýnských vrších, Slavkovském lese a na Vysočině. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Punčoškář horský žije v podhorských a horských lesích – bučinách, smíšených a jehličnatých lesích pralesovitého typu a také nad horní hranicí lesa v karech a kosodřevině. Žije na zemi pod kusy padlého dřeva, pod kameny, ale i pod kůrou padlých a stojících stromů. Podobně jako jiní punčoškáři si v zemi (obvykle pod kamenem nebo kusem dřeva) buduje pavučinovou rourku zakončenou malou nálevkou, v jejím ústí číhá na kořist. Aktivní je zejména v noci, kdy samci vylézají z úkrytů a hledají samice. Kokon hlídá samice v pavučinové rource až do vylíhnutí mláďat, kterým pak tělo samice slouží za kořist. S dospělci se setkáme od května do října.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!