Clubiona comta - zápředník lesní

2. 4. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Clubiona comta C. L. Koch, 1839 – zápředník lesní

Čeleď: Clubionidae – zápředníkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Menší druh zápředníka, délka těla 3–6 mm (hlavohruď 1,5–2 mm). Hlavohruď je světle hnědá až žlutohnědá. Klepítka jsou hnědá, stejně jako hlavohruď. Zadeček je vejčitě oválný, žlutavý s červenohnědou kresbou se skobovitými pásky. Nohy a makadla jsou hnědé až žlutohnědé. Samci jsou celkově tmavší než samice.

 

Možná záměna: Díky velikosti a kresbě na zadečku je to dobře poznatelný druh zápředníka. Podobnou kresbu má výrazně větší zápředník korový (Clubiona corticalis). Ten je tmavší a žije na kmenech stromů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, Severní Afriky, v Turecku a na Kavkaze.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně však po celém území, od nížin do podhůří. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Zápředník lesní žije ve světlých lesích, zvláště v doubravách, borech, březinách, na světlých lesních okrajích, pasekách, ale také v parcích či sadech. Žije zejména na zemi v listovém opadu, ve stařině, v mechu, občas však vylézá také na byliny a větve dřevin. Aktivní je převážně v noci, kdy vyhledává potravu. Je velmi hbitý a podobně jako jiné drobné druhy zápředníků umí hbitě poskakovat, čehož využívá zejména při útěku. Kokony ukrývá často v bělavém zámotku ve stočených listech na zemi nebo v detritu, někdy také pod kůrou pařezů a padlých stromů. S dospělci se setkáme nejvíce od května do srpna.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.