Cimbex femoratus - paličatka březová

21. 7. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Cimbex femoratus (Linnaeus, 1758) – paličatka březová

Čeleď: Cimbicidae – paličatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Jedna z našich největších "bylinných vos". Délka těla 20–28 mm. Zbarvením variabilní druh, který se vyskytuje v několika barevných formách. Hlava je nejčastěji černá, u některých (barevných forem i žlutavá), tykadla jsou žlutavá paličkovitě zakončená. Hruď je nejčastěji černá. Zadeček je oválně protažený, černý se světlou skvrnou v přední části nebo s širokým oranžovým pruhem. Nohy jsou poměrně robustní, černé se světlejšími chodidly. Podél okraje předních křídel se táhne hnědý lem. Housenice jsou světle zelené s tmavým proužkem na hřbetní straně a tmavými skvrnami okolo stigmat. Housenice můžou mít délku těla až 45 mm.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy paličatek rodu Cimbex (v ČR 5 druhů) u kterých převažuje žlutavé zbarvení bez výrazné světlé skvrny. Také se liší živnými rostlinami.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v téměř celá Evropě a na Sibři.

 

V ČR hojný druh roztroušeně po celém území.

 

Biologie a ekologie: Paličatka březová obývá světlé listnaté lesy a jejich okraje, mýtiny, parky, zahrady s výskytem živného stromu. Dospělci nemotorně létají za dne, často odpočívají na vegetaci. Samice vyhledává živnou dřevinu a klade vajíčka do pletiv listů. Velké housenice se živí listy bříz, nejčastěji břízy bělokoré (Betula pendula). Při podráždění se svinou a vylučují kapičky hemolymfy. Na začátku podzimu si housenice vytváří mezi listy tmavohnědý kokon, ve kterém přezimují a na jaře se kuklí. Dospělci se líhnou v dubnu a setkat se s nimi můžeme až do července (nejvíce v květnu a červnu).

 

   

 

Literatura:

 

Macek J., Roller L., Beneš K., Holý K., Holuša J. (2020): Blanokřídlí České a Slovenské republiky II. Širopasí. Academia, Praha.


Zahradník J. (1987): Blanokřídlí. Artia Praha.