Chenopodium bonus-henricus L. – merlík všedobr
Syn.: Blitum bonus-henricus (L.) C.A. Meyer in Ledeb.
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité
Status: NT
Popis: Hluboce kořenující bylina světlé až žlutozelené barvy pokrytá článkovitými chlupy vytvářejícími efekt pomoučení. Lodyha vzpřímená nebo vystoupavá, obvykle 20–60 cm vysoká. Listy střídavé, čepel v obrysu trojúhelníkovitá, celokrajná až mělce vykrajovaná, hrálovitá až střelovitá. Květenstvím je v dolní polovině přetrhovaný, jinak hustý koncový lichoklas. Květy oboupohlavné; okvětní lístky za plodu zakrývají jen třetinu nažky. Nažky v obrysu ledvinité, čočkovitě zploštělé.
Možná záměna: Díky své vytrvalosti a dřevnatějícímu kořenu dobře rozpoznatelný od jednoletých zástupců zejména merlíku zvrhlého (Ch. hybridum).
Rozšíření: Původní areál druhu je obtížně rozpoznatelný, pravděpodobně pochází z jv. Evropy. Na evropském kontinentu je považován za archeofyt a vyskytuje se dnes po celé Evropě. Jako nepůvodní je znám ze Severní Ameriky.
V České republice se ještě v 19. století s oblibou pěstoval a často zplaňoval, dnešní výskyty jsou tak vesměs pozůstatkem kultur. V současnosti se objevuje vzácněji jak v termofytiku, tak v mezofytiku. Na našem území zasahuje do submontánního výškového stupně.
Ekologie: Druh je typickým synantropem vázaným na hospodářské dvory, rumiště, skládky, pískovny, štěrkoviště a různá jiná ruderální stanoviště. Je součástí mírně rozvolněných stanovišť a objevuje se v ruderální vegetaci venkovských sídel as. Urtico urentis-Chenopodietum boni-henrici.
Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem od června do září.
Ochrana a ohrožení: Merlík všedobr je v současnosti řazen do nízké kategorie téměř ohrožených druhů (NT) červeného seznamu cévnatých rostlin. Jeho výskyt je často vázán na tradiční hospodářský způsob života spojený s vesnicemi. Na takových místech zdárně prosperuje.
Poznámka: V minulosti se pěstoval jako špenátová zelenina a také se využíval v lidovém léčitelství pro své laxativní účinky, k léčbě vředů a abscesů a také se přikládal na hnisavé rány. Užívat by jej neměli lidé s obtížemi ledvin a revmatismem.
Český název „všedobr“ odkazuje na jeho multispektrální prospěšné využití.
Literatura:
Dostálek J. ml., Hejný S., Husák Š., Schwarzová T. & Dvořák F. (1990): Chenopodium L. In: Hejný S., Slavík B., Hrouda L. & Skalický V. (eds), Květena České republiky 2, Academia, Praha, 223–265.
Najdete zde již více než 2700 druhů rostlin, hub a živočichů!