Bubo bubo - výr velký

23. 12. 2016 vytvořil Vojtěch Brlík

Bubo bubo (Linneaus, 1758) – výr velký

Řád: Strigiformes – sovy, čeleď: Strigidae – puštíkovití

Status:  O, EN, IUCN: LC

 

Popis: Výr velký patří do poměrně početného rodu Bubo společně s dalšími 17 druhy. Výskyt tohoto rodu je téměř celosvětový přičemž v Palearktu se vyskytuje pouze výr velký a sovice sněžní (Bubo scandiacus). Výr velký a ostatní zástupci rodu jsou největší sovy na světě s charakteristickými pernatými oušky a opeřenými běháky. Rozpětím křídel může dosahovat až 170 cm a délka těla 70 cm. Zbarvení je hnědavé s tmavými podélnými skvrnami. Mláďata v prachovém peří mají barvu nevýrazně šedavohnědou s příčnými proužky. Duhovka výrů je oranžová (podobně jako u kalouse ušatého (Asio otus). Na hlavě má výrazná tmavá ouška. Sexuální dichromatismus (rozdíl ve zbarvení samce a samice) není vyvinut ovšem samice jsou výrazně mohutnější – až o jeden kilogram těžší.

 

Možná záměna: Záměna je možná s podobně vypadajícím kalousem ušatým, který je ovšem výrazně menší a vyskytuje se často i v blízkosti člověka. Hlas je také podobný kalousi ušatému, ale mnohem hlubší, tlumenější, ale daleko slyšitelný. Perioda mezi jednotlivými voláními je u výra větší.

 

Rozšíření a početnost: Výr velký je rozšířen na celém území České republiky. Díky velkým hnízdním teritoriím se objevuje i na hřebenech velkých hor a v nížinách. Hnízdí a početnější je ovšem především ve středních polohách. Na začátku 20. století byl výr na našem území téměř vyhuben. Dnes je populace hodnocena jako stabilní s odhadem 600–900 hnízdících párů

 

Biologie a ekologie: Výr velký je stálý, po několik let si svá teritoria obhajující druh. Hnízdí nejčastěji ve skalních stěnách či v opuštěných nebo alespoň klidných lomech. Méně často hnízdí v hnízdech jiných ptáků – krkavců či čápů v korunách stromů nebo dokonce na budovách. Počet mláďat je variabilní podle množství dostupné kořisti. Kořist výrů tvoří malí a střední savci do velikosti lišky obecné (Vulpes vulpes) či ptáci až do velikosti káně lesní (Buteo buteo). Častou kořistí výrů jsou ježci a potkani (Rattus norvegicus). 

 

Hlas: Výr velký je velmi nenápadný druh. Ozývají se téměř výhradně samci v bodobí toku (leden-březen) výrazným, monotonním, daleko slyšitelným, charakteristickým houkáním. Nahrávku toku naleznete zde. Hlas podobně znějícího kalouse ušatého naleznete zde.

 

Tah: Stálý pták. Mláďata se vzdalují (dispergují) od svých hnízdišť do okruhu 100 km.  

 

    

 

Literatura:

 

BirdLife International 2016: Species – Eurasian Eagle-owl. dostupné z URL: http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/eurasian-eagle-owl-bubo-bubo

 

Hudec K. & Šťastný K. (eds.) 2005: Fauna ČSSR Ptáci 2/II. Academia, Praha.

 

IUCN 2015: Red list of threatened species – Eurasian Eagle-owl. dostupné z URL: http://maps.iucnredlist.org/map.html?id=22688927

 

Plesník J., Hanzal V. & Brejšková L. (eds.) 2003: Červený seznam druhů České republiky – Obratlovci.

 

Svensson L., Mullarney K.Zettenström D. & Grant P. J. 2012: Ptáci Evropy, severní Ameriky a Blízkého Východu. Ševčík nakladatelství, Plzeň.