Bubo scandiacus - sovice sněžní

21. 9. 2010 vytvořil Zdeněk Mačát

Bubo scandiacus (Linnaeus, 1758) - sovice sněžní

Syn.: Bubo scandiaca (Linnaeus, 1758); Nyctea scandiaca (Linnaeus, 1758); Strix scandiaca Linnaeus 1758; sovice sněžná

Řád: Strigiformes - sovy, čeleď: Strigidae - puštíkovití

Status: Bern II, CITES II

 

Popis: Sovice sněžná je 50-65 cm velká sova s rozpětím křídel mezi 120 a 150 cm, je tedy o něco menší než výr velký (Bubo bubo). Hmotnost u dospělého jedince u samce dosahuje až 2 kg, u samice pak až 2,5 kg. Zbarvení je velice nápadná a známé. Hlavní barvu tvoří bílá. Samec je sněhově bílý s řídkými tmavými skvrnami uspořádaných v podélných pásech, a to převážně na svrchní straně křídel, spodní části těla a zádech. U samice jsou tyto skvrny větší a nápadnější, ale také seřazeny do podélných pásů. Běhák a prsty jsou opeřené. Mladí jedinci jsou zcela tmaví.

 

Rozšíření: Druh s cirkumpolárním areálem, obývá nejsevernější oblasti Evropy, Asie a Severní Ameriky. Rozšíření je závislé na hojnosti potravy. Při jejím nedostatku se sovice dostává hlouběji do vnitrozemí. V období jednou za 4 roky dochází u sovic k velkým přesunům, v tomto období jsou známé zálety ze západní, středí a dokonce jižní Evropy.

 

V ČR je sovice sněžní pozorována pouze zřídka jako zaletující druh. Většinou jde o pozorování pouze jedinců. Početnost záletů ve 20. stol. nepřevyšuje 20 pozorvání.

 

Ekologie a biologie: Druh vyhledávající volnou a otevřenou krajinu (tundra), kde sedává na vyvýšených místech na zemi popř. skalách či kůlech. Lov potravy probíhá ve dne i v noci. Ozývá se pouze na hnízdišti. Sovice sněžní je stálý až přelétavý pták (táhne z hnízdišť za potravou). Hnízdo je v podobě malé jamky na vyvýšenině na zemi skryto vegetací.  Samice klade v období od května do června 7-9 bílých a lesklých vajec. Na vejcích sedí samice. V té době ji samec na hnízdě krmí. Hlavní složkou potravy jsou savci do velikosti zajíce a ptáci do velikosti husy. V období hnízdění jsou potravou výhradně lumíci (Lemmus sibiricus).

 

Ohrožení a ochrana: V ČR není druh zařazen mezi zvláště chráněné živočichy ani mezi druhy Červeného seznamu. Z mysliveckého hlediska je však celoročně hájen.