Botrychium multifidum (S. G. Gmel.) Rupr. – vratička mnohoklaná
Syn.: Sceptridium multifidum (S. G. Gmel.) M. Nishida; Botrychium baeckeanum Brockmuller; B. breynii Fr.; B. matricarioides Willd.; B. silaifolium C. Presl; Osmunda matricariae Schrank
Čeleď: Ophioglossaceae – hadilkovité
Status: CR, §K
Popis: Kapradina s 1–2 dlouze řapíkatými listy, s řapíky v mládí obalenými hnědými pochvami. Sterilní část listu oddělena od fertilní v 1/3. Fertilní část 2–4krát delší než sterilní část listu; sterilní část 2–3krát zpeřená, v obrysu trojúhelníkovitá, širší než dlouhá, olivově zelená; fertilní část zpeřeně větvená. Výtrusnice ve dvou řadách, volné, přisedlé, žlutohnědé, později červenavě hnědě.
Možná záměna: Od ostatních vratiček se tento druh pozná podle široce trojúhelníkovitých, až 3krát zpeřených listů. Mladé rostliny bývají navíc chlupaté, vratička měsíční (B. lunaria) i v. heřmánkolistá (B. matricariifolium) jsou lysé.
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem zahrnující temperátní až boreální pás severní polokoule. V Evropě se vyskytuje především v severní, střední a východní části kontinentu, dále na východ pokračuje přes střední Sibiř, Himálaje až po Japonsko. Dále roste v Severní Americe – v Kanadě a Spojených státech amerických.
V České republice roste vzácně, především v pohraničních oblastech s přesahem do vrchovin v centrálních částech, jako jsou Brdy, Českomoravská vysočina. Větší koncentrace lokalit se nacházela v Jeseníkách a v přilehlých oblastech a také v Karpatech. Kolem roku 2000 byl druh u nás nezvěstný, o pár let opětovně nalezený na Šumavě. V současnosti se vyskytuje na pár lokalitách v Jeseníkách, v Krkonoších, a právě na Šumavě v okolí Boubína.
Ekologie: V minulosti byl druh znám z krátkostébelných luk a pastvin chudých na živiny, z vřesovišť a lesních okrajů. V současnosti je nalézán na narušovaných plochách v lesích nebo na sjezdovkách.
Geofyt s fenologickým optimem růstu od července do začátku září.
Ochrana a ohrožení: Vratička mnohoklaná patří mezi zvláště chráněné, kriticky ohrožené druhy české květeny. Z české přírody téměř vymizela, v současnosti se vyskytuje na několika málo lokalitách, které jsou součástí chráněných území. Příčiny ústupu nejsou zcela zřejmé, souvisí s nedostatečným narušováním drnu, eutrofizací prostředí a zarůstáním lokalit.
Literatura:
Chrtková A. (1988): Sceptridium Lyons In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, Academia, Praha, s. 228.
Kaplan Z., Danihelka J., Koutecký P., Šumberová K., Ekrt L., Grulich V., Řepka R., Hroudová Z., Štěpánková J., Dvořák V., Dančák M., Dřevojan P. & Wild J. (2017): Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 4. – Preslia 89: 115–201.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!