Astragalus exscapus L. – kozinec bezlodyžný
Syn.: Astragalus syphilitica Moench; Astragalus leiocarpus Shuttlew.; Tragacantha exscapa (L.) Kuntze
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Status: C2, §2, ČK
Popis: Výrazně chlupaté rostliny s listy ve zdánlivé přízemní růžici, lodyhy zkrácené, květy žluté, lusky hustě vlnaté. V ČR nezaměnitelná rostlina.
Rozšíření: Druh s čistě evropským areálem s kontinentální tendencí. Těžiště výskytu je poměrně roztříštěné, soustředěné převážně do střední Evropy, okrajově též ve Španělsku, na Balkáně, Ukrajině, severní okraj areálu leží v Německu.
V ČR je výskyt rozdělen na 2 arely, okolo 50 lokalit leží v oblasti severo-středočeské, 5 lokalit najdeme na jižní Moravě u Čejče, na Pouzdřanské stepi, okolí Želetic ad.
Ekologie: Kozinec bezlodyžný je xerotermofyt preferující otevřená, výslunná místa, řidší xerotermní křoviny, na bazických podkladech, uváděn jako diagnostický druh svazu Festucion valesiaceae.
Hemikryptofyt, kvete v květnu až červnu. Druh nížinných až pahorkatinných poloh.
Význam: Kozinec bezlodyžný je považován za postglaciální relikt české flóry. Medonosná rostlina, dříve používaná jako projímadlo, v některých zemích sloužil kořen jako náhražka kávy.
Ohrožení a ochrana: Řada lokalit zanikla přímou destrukcí, dále sukcesními změnami společenstev, na jižní Moravě způsobilo rapidní mizení tohoto druhu tzv. terasování (zemědělská činnost spojená především s vinařstvím). V dnešní době představují hlavní problém expanzivně se šířící druhy jako akát, růže, jasan.
V České republice je druh zvláště chráněný zákonem, vedený jako silně ohrožený. Řada lokalit je též chráněna územně. Druh je dobře kultivovatelný ze semen, špatně se množí vegetativně.
Literatura:
Chrtková A. & Kubát K. (1995): Astragalus L. – kozinec. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, p. 368–377, Academia, Praha.
Najdete zde již více než 2700 druhů rostlin, hub a živočichů!