Asplenium adiantum-nigrum L. – sleziník netíkovitý
Syn.: Chamaefilix adiantum-nigrum (L.) Farw.; Tarachia adiantum-nigrum (L.) C. Presl
Čeleď: Aspleniaceae – sleziníkovité
Status: CR, §K
Popis: Kapradina se silným oddenkem bohatě krytým tmavohnědými plevinami. Listy přezimující, až 30 cm dlouhé; čepel kožovitá, lesklá, 2–4krát zpeřená; lístky střídavé, dolní krátce řapíčkaté, horní přisedlé; úkrojky posledního řádu v horní části osinkatě zubaté. Výtrusnicové kupky kryté blanitou, celokrajnou ostřerou.
Možná záměna: Druh je součástí složitého agregátu tvořeného několika dalšími taxony, diploidními druhy – sleziníkem tuhým (Asplenium onopteris), který se u nás nevyskytuje, a sleziníkem hadcovým (A. cuneifolium), který je vzácným druhem české květeny. Ten se dá odlišit nepřezimujícími listy, matnou listovou čepelí a klínovitými listovými úkrojky posledního řádu. Oba zmiňované druhy jsou považovány za rodičovské, jež daly vzniknout allotetraploidnímu sleziníku netíkovitému. Ten je značně polymorfní, vytváří dvě uznávané variety, přičemž var. silesiacum se podobně jako sleziník hadcový vyskytuje i na ultrabazických (hadcových) podkladech. Rozlišování taxonu na takto nízkém taxonomickém ranku pomocí morfologie je téměř nemožné.
Rozšíření: Druh má rozsáhlý, disjunktivní areál, který má v Evropě submediteránní až subatlantický charakter. Dále se vyskytuje v Makaronézii a v severní Africe, v afrických pohořích v tropickém pásmu, izolovaně v jižní části Afriky, v úzkém temperátním pásmu Asie, v Mikronésii a na Havajských ostrovech, také v západní části Spojených států a v severním Mexiku.
V Česku se tato kapradina vždy vyskytovala velmi vzácně, s lokalitami rozptýlenými po celém území státu od nížin do hor. Populace byly vždy chudé, většina z nich zanikla. Dlouhodobě je druh znám z několika málo lokalit v Českém středohoří, z vrchu Bezděz, z jedné lokality v Českém ráji a z okolí Bílé Vody u Javorníku ve Slezsku. Druh byl také nalezen na sekundárních stanovištích – pod okapovou rourou v Praze, či na zdi obytného domu v Holýšově na Domažlicku, podobně též ve městě Bechyně.
Ekologie: Typický petrofyt rostoucí ve štěrbinách skal bazických hornin i silikátů, jako jsou čediče, znělce, vápence a křemence. Preferuje stanoviště polostinná až stinná.
Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem tvorby výtrusů od července do září.
Ochrana a ohrožení: Sleziník netíkovitý patří mezi zvláště chráněné, kriticky ohrožené druhy naší květeny. Stejný status ohrožení druhu náleží rovněž v Červeném seznamu (CR). Zařazení odráží nízký počet lokalit a málo početné populace. Potenciálním ohrožením druhu je především přímá destrukce stanovišť.
Literatura:
Ekrt L. (2004): Významný nález Asplenium adiantum-nigrum v Českém ráji. – Zprávy České botanické společnosti, 39: 37–40.
Křísa B. (1988): Asplenium L. In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, Academia, Praha, 242–249.
Sessa E. B., Vicent M., Chambers S. M. & Gabriel y Galán J. M. (2018): Evolution and Reciprocal Origins in Mediterranean Ferns: The Asplenium obovatum and A. adiantum-nigrum Complexes. – Annals of the Missouri Botanical Garden, 103(2): 175–187.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!