Asplenium cuneifolium - sleziník hadcový

6. 9. 2008 vytvořil Václav Dvořák

Asplenium cuneifolium Viv. – sleziník hadcový

Syn.: Asplenium obtusum Willd.; A. incisum Opiz; A. serpentini Tausch

Čeleď: Aspleniaceae – sleziníkovité

Status: VU, §S

 

Popis: Sleziník hadcový vytváří charakteristické trsy prorostlé odumírajícími plevinami červenohnědé barvy. Listy jsou hustě trsnaté a nepřezimují, čepel lístků je 2–4× zpeřená s lístky postavenými střídavě. Odlišná je morfostruktura spodních lístků, které jsou krátce řapíkaté, horní jsou přisedlé a 2× zpeřené.

 

Rozšíření: Druh nevelkého areálu, roztroušeně se vyskytující pouze v jižní a střední Evropě.

 

V České republice se vyskytuje roztroušeně v jižních Čechách (Domažlicko, Táborsko), na Šumpersku, na Českomoravské vrchovině, v západních Čechách a na Vlašimsku. Dá se říci všude tam, kde nalezneme hadcové podloží.

 

Ekologie: Obligátní serpentinofyt, tedy rostlina vázána pouze na hadcové silně ultrabazické podloží. Osidluje štěrbiny a větší spáry skal této horniny.

 

Hemikryptofyt, roste zhruba od dubna do listopadu.

 

Význam: Ekobiologicky pozoruhodná kapradina české květeny, obligátní serpentinofyt.

 

Ohrožení a ochrana: Potenciální ohrožení spočívá v destrukci přirozených biotopů, popř. expanzivnímu šíření borovice, která je vůči agresivnímu hadcovému podloží velmi tolerantní a často vytváří souvislé porosty, které světlomilným druhům nesvědčí. Druh je zákonem chráněný, vedený jako silně ohrožený. V Červeném seznamu je řazen mezi druhy zranitelné (VU). Řada lokalit je chráněna územně, namátkou zmiňme NPP Mohelenská hadcová step, PR Holubovské hadce, NPR Pluhův Bor, PR Vlček.

 

 

Literatura:

 

Křísa B. (1988): Asplenium L. In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, Academia, Praha, 242–249.