Apterygida media (Hagenbach, 1822) – škvor polokřídlý
Čeleď: Forficulidae – škvorovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla je 9–14 mm. Barva těla je hnědá až žlutohnědá, hlava je obvykle světlejší červenohnědá až žlutohnědá, štít a zadeček je hnědý, nohy jsou žlutohnědé. Tykadla jsou tenká a poměrně dlouhá. Zadní křídla tomuto druhu zcela chybí a vyvinuty jsou jen krytky. Zadeček je, jako u všech škvorů, zakončen „klíšťkovitými“ štěty. Štěty samců jsou výrazně prodloužené, poměrně silné, rovné se dvěma zoubky na vnitřní straně a na konci jsou jemně opýřené. Štěty samic jsou kratší, bez zoubků a připomínají štěty samice škvora obecného.
Možná záměna: Díky absenci zadních křídel a zároveň krovek je u nás dobře poznatelný druh škvora. Záměna je možná u samic, které jsou na první pohled podobné škvoru obecnému (Forficula aurucularia). Od škvora bezkřídlého (Chelidurella acanthopygia) se liší tvarem klíšťků a přítomností krytek.
Rozšíření: Evropský druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, včetně Britských ostrovů.
V ČR nehojný druh, roztroušeně však po celém území, od nížin do podhůří.
Biologie a ekologie: Škvor polokřídlý obývá různé typy listnatých lesů, zejména lužní a vlhčí lesy v blízkosti vod, ale i břehové porosty, aleje, remízky i parky. Žije převážně na kmenech listnatých stromů (např. dub, jilm), keřů a ve větvích dřevin, kde se schovává pod kůrou a v jejich štěrbinách. Někdy také v listovém opadu, kde někdy i zimuje. Aktivní je v noci a přes den se zdržuje v úkrytech. Dospívají v létě nebo na podzim a přezimují většinou dospělci. Škvor polokřídlý je všežravec, který se živí různými rostlinnými zbytky, často různými houbami, ale i uhynulými živočichy a drobnými bezobratlými.
Literatura:
Kirstová M. (2014): Potravní preference škvora polokřídlého (Apterygida media). Ostrava, Diplomová práce (Mgr.). Ostravská univerzita v Ostravě. Přírodovědecká fakulta.
Kočárek P., Holuša J., Vidlička L. (2005): Blattaria, Mantodea, Orthoptera & Dermaptera České a Slovenské Republiky. Kabourek, Zlín.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!