Aelurillus v-insignitus - skákavka znamenaná

27. 4. 2010 vytvořil Ondřej Machač

Aelurillus v-insignitus (Clerck, 1757) – skákavka znamenaná

Čeleď: Salticidae – skákavkovití 

Status: běžný druh

 

Popis: Poměrně velký druh skákavky o délka těla 6–10 mm (hlavohruď 3–5 mm). U této skákavky je výrazný pohlavní dimorfizmus. Zbarvení samic je šedé až šedohnědé, na hlavohrudi při pohledu zepředu s bělavou páskou v úrovni předních středních očí. Středem  zadečku se táhne světlejší zubatý proužek ohraničený tmavou linkou. Samci jsou tmavě hnědí až černí se světlou obrubou hlavohrudi a nápadným bělavým proužkem na zadečku. Nohy samců jsou šedohnědé. Při pohledu zepředu jsou nad předníma středníma očima typické dvě řady světlých proužků ve tvaru "W". Na jihu Moravy se vzácně vyskytuje hnědě zbarvená forma. Mladí jedinci jsou zbarveni podobně jako samice, ale jejich zbarvení je variabilnější a kontrastnější.

 

Možná záměna: Zatímco samci jsou mezi našimi skákavkami nezaměnitelní, samice lze zaměnit se samicemi velmi podobné skákavky teplomilné (Asianellus festivus). Samice této skákavky nemají světlý proužek v úrovni středních očí a mají protáhlejší hlavohruď. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen téměř po celé Evropě a Střední Asii.

 

V ČR hojný druh zejména v nížinách a vzácněji ve středních a vyšších polohách po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Skákavka znamenaná se vyskytuje zejména na otevřených a dobře osluněných biotopech. Najdeme ji na stepích, lesostepích, na skalách, suchých stráních a okrajích lesa. Druhotně také ve starých lomech nebo pískovnách. Za slunečného počasí čile poskakují mezi kameny a nízkou vegetací. Páření probíhá už za prvních jarních slunečních dnů a od května samice hlídají kokon v pavučinové komůrce pod kameny nebo mezi detritem. S dospělci se setkáme od března do srpna.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.