Zygaena purpuralis (Bruennich, 1763) – vřetenuška mateřídoušková
Čeleď: Zygaenidae – vřetenuškovití
Status: NT
Popis: Menší druh vřetenušky. Délka těla 10–12 mm, rozpětí křídel 26–32 mm. Tělo je černé. Tykadla jsou vřetenovitá černá, tupě zakončená. Přední křídla šedá, někdy téměř průhledná, s třemi podélnými pruhy. Zadní křídla jsou červená jen s úzkým tmavým lemem. Nohy jsou černé. Housenka okolo 10 mm dlouhá, zavalitá, žlutá s několika tmavšími skvrnami.
Možná záměna: Záměna je možná zvláště s velmi podobnou blízce příbuznou vřetenuškou přehlíženou (Zygaena minos). Spolehlivé určení těchto dvou druhů je jen podle kopulačních orgánů. Podobná je také vřetenuška chrastavcová (Zygaena osterodensis), která má někdy v rámci variability ve zbarvení spojené skvrny na předním křídle.
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy a Střední Asie.
V ČR nehojný ustupující druh, roztroušeně zejména v nížinách a teplejších oblastech.
Biologie a ekologie: Vřetenuška mateřídoušková obývá různé sušší nelesní biotopy, jako jsou suché louky, stepi, lesostepi, stráně, úhory, okraje cest a lesů apod. Dospělci mají denní aktivitu a létají od konce května do srpna. Létají zejména za slunečného počasí, kdy sedají na různé květy, zejména fialové barvy. Na večer vytvářejí často nocující agregace na vegetaci, které jsou tvořeny jednou samicí a více samci. Housenky se živí mateřídouškami (Thymus), vzácně i na jiných bylinách. Housenky se vyskytují od srpna do konce jara následujícího roku, přezimují ve stařině a kuklí se až na jaře.
Literatura:
Čížek O. (eds.) (2022): Denní motýli Prahy, atlas rozšíření. Hlavní město Praha, Praha.
Macek J., Laštůvka Z., Beneš J. & Traxler L. (2016): Denní motýli, Motýli a housenky střední Evropy IV., Academia, Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!