Zora spinimana - zora obecná

7. 12. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Zora spinimana (Sundevall, 1833) - zora obecná

Čeleď: Zoridae - zorovití

Status: běžný druh

 

 

Popis: Menší pavouk o velikosti těla 5-7 mm (hlh. 2-2,3 mm). Hlavohruď je hruškovitého tvaru, světlá s dvěma tenkými tmavými proužky a tenkým tmavým lemem. Sternum je obvykle světlé, bez skvrn. Zadeček je oválný s dvěma tmavými proužky a střední přerušovanou skvrnou. Nohy jsou poměrně krátké, ke konci tmavší, zvláště u samců, jsou opatřeny dvěma drápky. Celkové zbarvení je světle hnědé - béžové s tmavými skvrnkami.

 

Možná záměna: S ostatními druhy rodu Zora (v ČR 8 druhů). Zejména s druhy - zorou lesní (Zora silvestris) a zorou hajní (Zora nemoralis). Všechny naše druhy jsou si podobné, liší se tvarem tmavých skvrn na hlavohrudi a zadečku, skvrnami na sternu a některé také ekologickými nároky. Spolehlivým určovacím znakem jsou však jen tvary kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh - mírný pás Evropy a Asie.

 

V ČR hojný druh, po celém území. Nejhojnější zástupce rodu Zora v ČR.

 

Biologie a ekologie: Zora obecná obývá různé typy lesů, zejména listnaté a smíšené lesy, lužní lesy a lesní okraje. Najdeme ji i na otevřených stanovištích, na loukách, v zahradách apod. Žije skrytým způsobem života v hrabance, v suchém listí, mechu, pod kameny nebo padlými kusy dřeva. Netká si sítě jen jednoduché pavučinové vaky. Svou kořist loví aktivně, podobně jako slíďáci. V letních měsících hlídá samice 1-2 ploché čočkovité kokony v mechu, pod kameny. Zimují převážně subadultní jedinci.

 

zora_spinimana1 zora_spinimana2 zora_spinimana3

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.