Zelotes latreillei - skálovka Latreilleiova

23. 9. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Zelotes latreillei (Simon, 1878) – skálovka Latreilleiova

Čeleď: Gnaphosidae – skálovkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 5–10 mm (hlavohruď 2–2,5 mm). Celé tělo, makadla a nohy (chodidla a makadla mírně světlejší) jsou matně černé, zadeček je také matně černý. Zadeček je oválný, mírně zploštělý. Zbarvení obou pohlaví i mladých jedinců je stejné.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími tmavými skálovkami rodu Zelotes (v ČR 16 druhů), spolehlivé určení je možné pouze podle charakteristických kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, v Turecku, na Sibiři a v Kazachstánu.

 

V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do hor. Patří mezi naše nejběžnější druhy skálovek rodu Zelotes. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Skálovka Latreilleiova obývá různé osluněné biotopy, zejména suché trávníky, louky, pastviny, vřesoviště, zarůstající písčiny, okraje rašelinišť, ale i pole nebo úhory. Vzácněji také ve světlých lesích a na jejich okrajích. Žije na zemi pod kameny, ve stařině a v trsech trav. Aktivní je zejména v noci. S dospělci se setkáme zejména od března do října.

 

Poznámka: Tento druh byl pojmenován podle významného francouzského zoologa (především entomologa a arachnologa) Pierra Andrého Latreiileie (1762–1833).

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.