Xysticus bifasciatus C. L. Koch, 1837 – běžník dvoupruhý
Čeleď: Thomisidae – běžníkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 6–10 mm (hlavohruď 2–3 mm), patří mezi naše největší běžníky. Hlavohruď je u samic světle hnědá až béžová se dvěma tmavými páskami, u samců červenohnědá. Zadeček je u samic světle hnědý s nevýraznou světlou laločnatou skvrnou, u samců je tmavý s naznačenou světlou kresbou a bílými okraji. Nohy jsou u samic světle hnědé s tmavšími skvrnami, u samců jsou stehna a kolena tmavé. Na horní straně stehna, pately a holeně má tento druh tenký světlý proužek (někdy méně výrazný). Samice po nakladení vajíček a starší samice na konci léta výrazně tmavnou a zbarvení noh mají až hnědofialové.
Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími druhy rodu Xysticus, od kterých se liší světlým proužkem na nohách, velikostí a výrazně tmavému zbarvení starších samic. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen téměř v celé Evropě ,Střední Asii až po Japonsko.
V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, zejména ve středních polohách. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Běžník dvoupryhý se vyskytuje na otevřených biotopech, jako jsou různé typy luk (mokřadní i suché), pastviny a vřesoviště. Žije na zemi mezi stařinou, často však vylézají také na bylinnou vegetaci. Samice pečuje o plochý bílý kokon, který bývá připředen nejčastěji na vrcholcích trav. S dospělci se setkáme zejména od června do září.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!