Trypetoptera punctulata (Scopoli, 1763) – vláhomilka kropenatá
Čeleď: Sciomyzidae – vláhomilkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 5–7 mm. Hlava je světle hnědá. Oči jsou červené, poměrně daleko od sebe u obou pohlaví. Sosák je poměrně dlouhý, v klidu je složený. Tykadla jsou namířená dopředu. Štít je světle hnědý a stejně jako hlava s tmavšími tečkami. Štítek je hnědý v zadní části s odstávajícími štětinami. Kyvadélka jsou světle hnědá. Zadeček je soudkovitý, mírně zploštělý světle hnědý s tmavými tečkami. Nohy jsou žlutohnědé. Křídla jsou průhledná, typicky tmavě skvrnitá.
Možná záměna: Jediný náš druh rodu Trypetoptera. Díky typickým kropenatým křídlům je dobře odlišitelná od našich ostatních vláhomilek (v ČR 78 druhů).
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířena v mírném pásu Evropy a Střední Asie.
V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do podhůří.
Biologie a ekologie: Tato vláhomilka se vyskytuje na různých lučních biotopech, obývá vlhké, ale i sušší louky, pastviny, meze, břehové porosty a okraje lesů. Dospělci se vyskytují od června do září (nejvíce v červenci a srpnu). Aktivní je zejména za slunečných dnů. Často odpočívá na listech různých bylin. Létá poměrně pomalu a není plachá. Samičky vyhledávají různé plže a kladou vajíčka do ústí ulity, larvy se pak živí zejména mladými jedinci hlemýžďovitých (Helicidae).
Literatura:
Rozkošný R. (1987): A review of the Palaearctic Sciomyzidae (Diptera). Folia Facultatis Scientiarum Naturalium Universitatis Masarykianae Brunensis, Biologia 86: 1-100.
Rozkošný R., Preisler J. & Vonička P. 2009: Vláhomilkovití (Diptera: Phaeomyiidae, Sciomyzidae) Jizerských hor a Frýdlantska. Sborník Severočeského Muzea, Přírodní Vědy, Liberec 27: 85-96.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!