Trifolium spadiceum - jetel kaštanový

21. 7. 2009 vytvořil Václav Dvořák

 

Trifolium spadiceum L. – jetel kaštanový

Syn.: Chrysaspis spadicea (L.) Greene; Trifolium decipiens Hornem.; Amarenus spadiceus (L.) C. Presl

Čeleď: Fabaceae – bobovité

Status: C3

 

Popis: Jednoleté či krátce vytrvalé byliny s tenkým nažloutlým hlavním kořenem. Lodyhy přímé, obvykle jednotlivé, nevětvené nebo s 1–2 postranními větvemi, vysoké kolem 25 cm. Dolní a střední lodyžní listy dlouze řapíkaté a celokrajné, horní téměř přisedlé a drobně pilovité. Listy lysé, jen na řapíčku a bázi střední žilky jemně chlupaté. Květenstvím je kuželovitá, později válcovitá hlávka (strboul), skládající se drobných květů, které jsou zprvu sytě žluté, ale rychle mění barvu na temně hnědou. Pavéza delší než člunek, po stranách podvinutá. Plod je většinou nepuavý lusk s pískově hnědými semeny.

 

Možná záměna: Druh zaměnitelný s velmi vzácným jetelem hnědým (Trifolium badium). Druhy se odlišují nejlépe v době květu, kdy strbouly tohoto druhu jsou výrazně kulovité, zatímco u jetele kaštanového jsou válcovité.

 

Rozšíření: Druh s centrem rozšíření v SV Evropě od východní části Skandinávie po západní Sibiř, odkud nesouvisle přechází do střední, jižní (Alpy, Apeniny, Pyreneje) a  JV Evropy (Balkán), Malé Asie a na Kavkaz.

 

V České republice má jetel kaštanový těžiště rozšíření v oreofytiku a chladných polohách mezofytika, do termofytika zasahuje výjimečně (zcela chybí v Panonském termofytiku jižní Moravy), nečastěji v pohraničních pohořích, Z Čechách a na Českomoravské vrchovině, na SV Moravě v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách.

 

Ekologie: Druh vázaný na vlhké, střídavě vlhké až rašelinné louky, okraje lučních cest, příkopů a pramenišť, mírně narušené plochy. Na půdách s kyselejší reakcí, s výraznou absencí vápníku.

 

Terofyt až hemikryptofyt kvetoucí od pozdního května do července.

 

Ochrana a ohrožení: Druh není zařazen mezi zvláště chráněné druhy, v Červeném a černém seznamu je vedený jako ohrožený taxon. V posledních desetiletích zaznamenal z oblasti mezofytika poměrně výrazný ústup spojený především s přeměnou luk na zemědělské plochy.

 

trifolium_spadiceum1 trifolium_spadiceum2 trifolium_spadiceum3

 

Literatura:

 

Kubát K. (1995): Trifolium L. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 462–481.