Trifolium rubens - jetel červenavý

26. 8. 2024 vytvořil Václav Dvořák

Trifolium rubens L. – jetel červenavý

Syn.: Triphylloides rubens (L.) Moench; Lagopus glaber Bernh.; Trifolium eriocaulon Scheele

Čeleď: Fabaceae – bobovité

Status: VU

 

Popis: Bylina se silným kořenovým systémem a plazivými oddenky. Lodyhy přímé, jednoduché nebo chudě větvené, až 60 cm dlouhé. Listy lysé, řapíkaté; lístky úzce podlouhlé, na okraji jemně pilovité, žilky obloukovitě prohnuté, větvené; palisty kopinaté, s řapíky srostlé. Květenstvím jsou zprvu kulovité, později dlouze válcovité hlávky, jednotlivé nebo vz. po dvou. Květy přisedlé, tmavě purpurové. Lusky obvejcovité, nepukavé.

 

Možná záměna: Připadá v úvahu s jetelem alpínským (Trifolium alpestre), který má květenství vejcovitá nebo jen krátce protáhlá; lodyhy, rub listů a kalichy hustě chlupaté.

 

Rozšíření: Evropský druh rozšířený od sv. Španělska po západní část Ukrajiny. Na sever proniká do Polska a Běloruska, na jih po střední Itálii a rumunské Karpaty. Jako nepůvodní druh je znám ze severní Afriky a z Austrálie.

 

V Česku se vyskytuje v nižších polohách termofytika a teplejších středních polohách mezofytika. V Čechách zejména v Povltaví a v Českém krasu, v Podkrušnohoří a ve východní části Polabí. Na Moravě častěji pouze v Bílých Karpatech a v širším okolí Brna, vzácně v Hostýnských vrších, spíše už jen historicky na střední a severní Moravě, resp. ve Slezsku.

 

Ekologie: Druh lesních lemů a světlin v doubravách a dubohabřinách, též roste na výslunných travnatých a křovinatých stráních a mezích. Preferuje na báze bohaté substráty, půdy vysýchavé. Je součástí vegetace širokolistých trávníků sv. Bromion erecti.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od června do července.

 

Ochrana a ohrožení: Jetel červenavý není řazen mezi zvláště chráněné druhy, přesto je vzácným, v posledních desetiletích ustupujícím druhem, který je v Červeném seznamu veden mezi zranitelnými druhy (VU).

 

Poznámka: Druh je spíše raritně pěstován jako pícninářská plodina, v posledních letech se též objevuje ve výsadbách okrasných trvalek.

 

 

 

Literatura:

 

Kubát K. (1995): Trifolium L. In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 462–481.