Trifolium repens L. – jetel plazivý
Syn.: Amoria repens (L.) C. Presl
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Status: běžný druh
Popis: Vytrvalé byliny s tlustým a větveným oddenkem. Lodyhy jsou poléhavé až plazivé, zřídka vystoupavé, často kořenující, lysé. Listy jsou poměrně dlouhé, řapíkaté, s trojčetnou čepelí. Jednotlivé lístky jsou celokrajné, obvejčité až široce eliptické. Květy, nahloučené v kulovité hlávce, jsou bílé, krémové nebo vzácněji světle růžové, se stopkami delšími než kališní trubka. Pavéza je delší než korunní křídla. Plodem je nepukavý lusk.
Možná záměna: Podobným druhem je jetel zvrhlý (Trifolium hybridum), který se liší nekořenujícími lodyhami, většími listy a růžovobílými hlávkami. Dalším podobným druhem je jetel horský (Trifolium montanum), který se liší chlupatými lodyhami a listy či velmi krátkými květními stopkami.
Rozšíření: Jetel plazivý je téměř kosmopolitním druhem. Původní areál rozšíření zahrnuje Evropu, Sibiř a Malou Asii. Sekundárně se rozšířil prakticky po celém světě.
V ČR velmi hojně po celém území, od nejnižších poloh až do subalpínského stupně, kam vystupuje zejména podél turistických cest.
Ekologie: Velmi nenáročný druh s širokou ekologickou valencí. Roste na loukách, pastvinách, podél komunikací, na ruderálních nebo sešlapávaných stanovištích či mezi dlaždicemi. Obvykle na vlhčích, na živiny bohatších půdách s mírně kyselou i zásaditou reakcí. Optimum nachází především v trávnících a pastvinách svazu Cynosurion cristati.
Hemikryptofyt až chamaefyt, kvetoucí od května do října.
Význam: Pícnina, součást travních směsí, medonosná rostlina, léčivka, ale také plevelná rostlina.
Taxonomická poznámka: V rámci druhu se rozlišuje větší počet poddruhů. U nás roste pouze nominátní poddruh (subsp. repens). Další poddruhy se vyskytují v horách jižní a jihovýchodní Evropy.
Literatura:
Kubát K. (1995): Trifolium L. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 462–481.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!