Trichorhina tomentosa - stínka

13. 4. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Trichorhina tomentosa (Budde-Lund, 1893) – stínka

Čeleď: Platyarthridae – stínkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Délka těla 3–4 mm. Tělo je oválné, bělavé až žlutavé. Hlava s dvěma krátkými trojúhelníkovitými laloky. Tykadla lomená s poměrně dlouhými články. Oči jsou tmavé a malé. Povrch tělních článků matný a jemně zrnitý. Tergity zakončeny řadou krátkých, ale nápadných zoubků. Uropody poměrně dlouhé.

 

Možná záměna: Na první pohled je druh podobný našemu druhu berušce mravenčí (Plathyarthrus hoffmmanseggi), která má širší tělní články, zploštělejším tělem a tykadly a je slepá. Tento druh žije výhradně u mravenců.

 

Rozšíření: Jižní Amerika, zavlečena do Evropy (známa z ČR, Rakouska, Belgie, Švýcarska, Francie, Německa, Dánska, Velké Británie, Maďarska, Nizozemí, Norska a Polska).

 

V ČR (a jinde v Evropě) nehojně jen ve sklenících.

 

Biologie a ekologie: Tato tropická stínka, která ve své domovině v Jižní Americe, žije v opadu deštných lesů, se u nás vyskytuje jen ve sklenících botanických zahrad (např. v Olomouci). Je schopna přežívat jen na vytápěných místech. Žije ve vlhkém substrátu, pod kameny a kusy dřeva. Živí se organickými zbytky, zejména rostlinného původu. Často se v posledních letech chová jako krmivo pro terarijní zvířata a to je zřejmě důvod jejího zavlečení do Evropy.

 

 

Literatura:


Běhounek J. (2015): Optimalizace chovu tropických stínek Trichorhina tomentosa. Bakalářská práce, JU v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta.

 

Cochard P-O et al. (2010) Alien terrestrial crustaceans (Isopods and Amphipods). Chapter 7.1. In: Roques A et al. (Eds.): Alien terrestrial arthropods of Europe. BioRisk 4(1): 81–96.