Tineola bisselliella - mol šatní

14. 2. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Tineola bisselliella (Hummel, 1823) – mol šatní

Čeleď: Titeidae – molovití

Status: běžný druh

 

Popis: Drobný motýlek o délce těla 4–7 mm, rozpětí křídel 9–16 mm. Hlava je žlutavá, s dlouhými třásnitými makadly a tmavýma očima. Tykadla jsou nitkovitá, dlouhá, stříbřitá. Hruď i zadeček je pokryt zlatohnědými chloupky. Přední křídla jsou žlutavá se zlatavými šupinkami, zadní křídla jsou světlejší žlutobílá s dlouhými třásněmi. Housenka je světle žlutohnědá s hnědou hlavou.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími moly příbuzného rodu Tinea, u nás se vyskytující druhy však mají tmavší zbarvení křídel s nevýrazným skvrněním.

 

Rozšíření: Kosmopolitní druh, v okolí lidských sídel rozšířen po celém světě, původní domovinou je pravděpodobně střední nebo jižní Afrika.

 

V ČR hojný druh, po celém území.

 

Biologie a ekologie: Mol šatní obývá lidská sídla a jejich okolí (v domácnostech, na půdách, ve skladištích, chalupách apod.), ve volné přírodě vzácně v dutinách stromů, v ptačích a savčích hnízdech. Aktivní je večer a v noci, kdy létá pomalým vířivým letem, také hbitě běhá a letu využívá jen občas, zvláště samci při vyhledávání samic. V lidských obydlích se vyskytuje po celý rok. Housenky se živí různými materiály živočišného původu, v domácnostech hlavně vlněnými výrobky (včetně oblečení, koberců), kožešinami, peřím a napadá také preparáty ptáků a savců. Svým žírem a výkaly tyto materiály znehodnocují. Housenky se kuklí v pavučinovém zámotku přímo v živném materiálu nebo v okolí. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá v závislosti na podmínkách 60–90 dnů.

 

 

Literatura:

 

Laštůvka A., Laštůvka Z., Liška J. & Šumpich J. (2018): Drobní motýli I. - Motýli a housenky střední Evropy V. Academia, Praha.