Thyreosthenius parasiticus - pavučenka žlutavá

23. 2. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Thyreosthenius parasiticus (Westring, 1851) – pavučenka žlutavá

Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 1,5–1,9 mm (hlavohruď 0,5–0,8 mm). Hlavohruď je hnědá, u samců v přední části mírně vyvýšená a nahoře plochá s podélnou rýžkou. Zadní střední oči jsou u obou pohlaví nápadně sblížené. Zadeček je vejčitý, žlutohnědý až šedohnědý. Nohy jsou poměrně krátké, žlutohnědě zbarvené.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy pavučenek (Linyphiidae) podobného zbarvení. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů. U nás se ještě vyskytuje z rodu Thyreosthenius, pavučenka dvouhlavá (T. biovatus), žijící v mraveništích. Samci tohoto druhu však mají na hlavohrudi dva výrazné laloky.

 

Rozšíření: Holearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, Asie (Sibiř) a Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh, od nížin do hor, po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Pavučenka žlutavá žije v různých typech listnatých a smíšených lesů, ale najdeme ji i v remízcích, parcích, alejích a méně často také na nelesních biotopech. Žije na zemi v listovém opadu, pod kusy dřeva. Často také v trouchnivělém dřevě padlých kmenů, v pařezech a v dutinách stromů, někdy také v mraveništích (není na ně však zřejmě vázaná jako druh T. biovatus). Zdá se, že tento druh může mít vazbu k trouchnivělému dřevu. S dospělci se setkáme po celý rok, i během zimy, nejvíce však v podzimních a jarních měsících.

 

 

Literatura: 

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.