Thymus pannonicus - mateřídouška panonská

20. 6. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Thymus pannonicus All. - mateřídouška panonská

Syn.: Thymus albidus Opiz, T. acutus (Lyka) Borza, T. brachyphyllus Opiz, T. collinus Fritsch non M.Bieb., T. dzevanovskyi Klokov & Roussine, T. ellipticus Opiz, T. euxinus Ronniger, T. glabrescens auct. non Willd., T. glabrescens subsp. kosteleckyanus (Opiz) Domin, T. herbaceus Klokov p.p., T. hirsutus M. Bieb, T. kosteleckyanus Opiz, T. lanuginosus Fritsch non Mill., T. latifolius (Besser) Andrz., T. marschallianus auct. non Willd., T. piligerus Opiz, T. platyphyllus Klokov, T. podolicus Klokov & Roussine, T. serpyllum subsp. acutus Lyka, T. serpyllum subsp. brachyphyllus Opiz ex Lyka, T. serpyllum subsp. lanuginosus auct. p.p., T. serpyllum subsp. marschallianus (Willd.) Nyman, T. serpyllum subsp. pannonicus (All.) Čelakovský, T. serpyllum var. hirsutus Čelakovský, T. stepposus Klokov & Roussine  

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité  

Status: C4

 

Popis: Nízké, 10-25 cm vysoké, keříkovité byliny s dřevnatějícími kořeny, vystoupavými, sympodiálními (vždy zakončenými květenstvím) lodyhami a přímými, tupě čtyřhrannými až téměř oblými, hustě chlupatými květonosnými lodyhami. Listy jsou úzce eliptické až čárkovitě kopinaté, hustě chlupaté nebo téměř lysé, přisedlé nebo velmi krátce řapíkaté. Květenství jsou lichoklasovitá, protáhle válcovitá až hlávkovitá, tvořená světle růžovými květy. Kališní lístky jsou hustě chlupaté. Plodem jsou vejcovité, matně hnědé tvrdky.

 

Možná záměna: Asi nejpodobnějším druhem je mateřídouška olysalá (Thymus glabrescens), která se liší obvejčitými až obkopinatými listy s delším řapíkem, kalichy z jedné strany olysalými či sterilními výběžky, které se často větví monopodiálně (jsou zakončeny sterilním výběžkem). Záměna s tímto druhem hrozí především v okolí Prahy a na jižní Moravě, kde mateřídouška olysalá lokálně zcela zastupuje mateřídoušku panonskou. Dalším podobným druhem je mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), která se však liší monopodiálními květonosnými lodyhami a vždy lysými listy.

 

Rozšíření: Druh s nevelkým areálem rozšíření, rostoucí na eurasijských stepích. Vyskytuje se od jihozápadní Sibiře na východě, přes Ukrajinu, jih evropského Ruska a Panonskou oblast, až po ČR, Rakousko a jižní Polsko na západě.

 

V ČR mateřídoušku panonskou nalezneme roztroušeně ve všech teplých oblastech. Převážná většina lokalit jejího výskytu leží v termofytiku, vzácněji se vyskytuje také v nejteplejších oblastech mezofytika. Moravou prochází severozápadní hranice souvislého areálu jejího rozšíření. Populace v Čechách tvoří izolovanou arelu.

 

Ekologie: Teplomilný druh, který roste na suchých, výslunných trávnících, na lesostepních stráních či na okraji teplomilných doubrav a dubohabřin, obvykle na hlubších, sprašových půdách s mírně zásaditou reakcí. Je udáván jako diagnostický druh společenstev úzkolistých teplomilných trávníků svazu Festucion valesiacae.

 

Chamaefyt, který kvete od konce května do července.

 

 

 

Literatura:

 

Štěpánek J. & Tomšovic P. (2000): Thymus L. - In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 656-669.