Theridion betteni Wiehle, 1960 – snovačka skalní
Čeleď: Theridiidae – snovačkovití
Status: NT
Popis: Délka těla 2,4–3,8 mm (hlavohruď 1–1,5 mm). Hlavohruď je hnědá s nevýrazným tmavším okrajem. Zadeček je kulovitý, šedohnědý až světle hnědý s širokým světlým laločnatým proužkem a tmavšími bočními proužky a světlými skvrnami na bocích. Břišní strana zadečku je tmavě hnědá. Nohy a makadla jsou žlutohnědé s tmavým kroužkováním.
Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími snovačkami rodu Theridion (v ČR 11 druhů), zejména s druhy skupiny „Theridion melanurum“, tyto druhy patří do skupiny velmi podobných druhů. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Evropský druh široce rozšířen v mírném pásu Evropy a v Turecku.
V ČR nehojný druh, roztroušeně ale po celém území, zejména v oblastech s členitým reliéfem, v nižších a středních polohách. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Snovačka skalní žije na stinných i mírně osluněných skalách a jiných skalních stanovištích zejména v lesnatých oblastech, na větších balvanech v sutích, vzácně i na zdech. Nenápadné řídké sítě si tká ve skalních puklinách a mezi nerovnostmi skal. Kokon samice zavěšuje do svislé pavučinové trubice, nejčastěji ve skalní štěrbině. Kulovitý světlý kokon samice hlídá v síti. Aktivní je především v noci. S dospělci se setkáme zejména od konce dubna do srpna.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Nentwig W., Blick T., Bosmans R., Gloor D., Hänggi A., Kropf C. (2025): Spiders of Europe. Version 09.2024. Online at https://www.araneae.nmbe.ch.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!