Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) – pestrokrovečník mravenčí
Čeleď: Cleridae – pestrokrovečníkovití
Status: hojný druh
Popis: Délka těla 7,5–10,5 mm. Hlava černá, štít červený s černým předním okrajem, báze výrazně zaškrcená. Krovky tříbarevné – v přední čtvrtině červené, zbytek krovek černý se dvěma výraznými příčnými proužky bílé barvy. Přední bílý pruh je užší, více zvlněný, zadní pruh bývá širší, barevný vzor na krovkách je však poměrně variabilní. Krovky v přední části s pravidelnými řadami velkých jamek. Spodní strana těla červená, nohy černé.
Možná záměna: Příbuzným druhem je vzácnější Thanasimus femoralis, který je v průměru menší, nohy má obvykle světleji zbarvené a červená část krovek přímo sousedí s bílým pruhem, u T. formicarius je obvykle mezi červenou částí krovek a bílým pruhem ještě úzký proužek černé barvy. Na první pohled podobným druhem je petrokrovečník větší (Clerus mutillarius), je však výrazně větší a robustnější, s černým štítem. Vyskytuje se v teplejších oblastech na listnatých dřevinách.
Rozšíření: Evropský druh zasahující až na Sibiř.
V ČR se vyskytuje hojně po celém území.
Biologie a ekologie: Druh je vázán na jehličnaté dřeviny. Růžově až červeně zbarvené larvy se vyvíjejí pod kůrou, kde se živí zejména larvami kůrovců. Dospělí jedinci pobíhají po kůře kmenů a aktivně loví dospělé kůrovce. Hlavní doba výskytu je od dubna do června. Dospělci přezimují pod kůrou. Jedná se o hospodářsky významný druh, který výrazně pomáhá v biologickém boji s lýkožroutem smrkovým.
Literatura:
Kolibáč J., Majer K. & Švihla V. (2005): Cleroidea: Brouci nadčeledi Cleroidea Česka, Slovenska a sousedních oblastí. Clarion Production. Praha.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!