Textrix denticulata - pokoutník ocasatý

24. 9. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Textrix denticulata (Olivier, 1789) – pokoutník ocasatý

Čeleď: Agelenidae – pokoutníkovití

Status: nehojný druh

 

Popis: Délka těla 6–7 mm (hlavohruď 2,5–3 mm). Hlavohruď je protáhle hruškovitá, tmavě hnědě zbarvená se světlým proužkem táhnoucím se středem. Zadeček je oválný, tmavě hnědě zbarvený se světlou kresbou. Zadní snovací bradavky jsou výrazně protažené. Nohy jsou světle hnědé s tmavým kroužkováním. Samci mají kontrastnější zbarvení než samice.

 

Možná záměna: V ČR jediný druh rodu, zaměnitelný na první pohled snad jen s mladými pokoutníky rodu Histopona nebo Tegenaria.

 

Rozšíření: Evropský druh – téměř celá Evropa mimo východní a severovýchodní část.

 

V ČR nehojný druh, zejména v teplejších oblastech. Hojnější je např. na Křivoklátsku, v Českém krasu, Českém ráji, Podyjí nebo v Pavlovských vrších. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento pokoutník žije na osluněných i stinných skalních stěnách, pod kameny v teplejších suťových lesích, skalních stepích nebo na osluněných okrajích lesů. Staví si plachetkovité sítě ve skalních puklinách nebo na zemi mezi kameny, vzácněji i v dutinách stromů. Síť je zakončená pavučinovou trubicí, ve které číhá na kořist. Aktivní je převážně v noci. S dospělci se setkáme od května do října.

 

  

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.