Teucrium chamaedrys - ožanka kalamandra

29. 11. 2014 vytvořil Václav Dvořák

Teucrium chamaedrys L. – ožanka kalamandra

Syn.: Teucrium officinale Lam., Chamaedrys officinalis (Lam.) Moench, Teucrium pseudochamaedrys Wenderoth

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Status: LC

 

Popis: Trsnatý, aromatický keřík s dřevnatějícím oddenkem. Lodyhy četné, vystoupavé, oblé, hustě olistěné, chlupaté. Listy krátce řapíkaté, celistvé, v horní třetině vroubkované, po obou stranách chlupaté. Lichoklas je složený z několika lichopřeslenů; květy stopkaté, koruna růžovofialová, vonná, delší než kalich. Plodem jsou obvejčité tvrdky.

 

Možná záměna: Od ekologicky podobné ožanky hroznaté (Teucrium botrys) se liší celistvými listy a kalichem, který není jednostranně nafouklý.

 

Rozšíření: Druh s výraznou submediteránní tendencí, který roste v celé jižní Evropě a na sever zasahuje po jižní Polsko. Areál zahrnuje rovněž Malou Asii, Blízký východ a turanskou oblast.

 

V České republice se nejčastěji vyskytuje v teplých oblastech českého i moravského termofytika, především na jižní Moravě, v dolním Povltaví a v Českém krase. V mezických polohách roste roztroušeně.

 

Ekologie: Ožanka stanovištně osidluje suché, výhřevné, travnaté i kamenité stráně, louky, lesní lemy či okraje cest. Na substrát a horninový podklad není vyhraněná. Roste v řadě vegetačních typech jako ve sv. Bromion erecti ad.

 

Chamaefyt s fenologickým optimem od července do září.

 

Ochrana a ohrožení: Druh není veden mezi zvláště chráněnými taxony. V Červeném seznamu je řazen mezi druhy méně dotčené (LC).

 

Poznámka: Ožanka kalamandra je již od starověku magickou a léčivou bylinou. Ožanka se přidávala do směsí k očistným vykuřovacím procesům. Listy se přikládaly na hnisavé rány, z listů se připravuje odvar k léčbě nechutenství a žaludečních potíží.

 

 

Literatura:


Mártonfi P. (2000): Teucrium L. In: Slavík B., Květena České republiky 6, Academia, Praha, 564-571.