Tenuiphantes cristatus - plachetnatka pozemní

1. 3. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Tenuiphantes cristatus (Menge, 1866) – plachetnatka pozemní

Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla je 2–2,5 mm (hlavohruď 1 mm). Hlavohruď je hnědá s tmavším okrajem. Zadeček je vejčitý, světle hnědý až žlutohnědý, na hřbetní straně s variabilní tmavší kresbou, většinou se čtyřmi skvrnami v přední části a za nimi jsou skobovité proužky. Na bocích a hřbetní straně zadečku prosvítají bílé tečky. Nohy jsou štíhlé, poměrně dlouhé, žlutohnědé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Tenuiphantes (v ČR 7 druhů). Všechny tyto druhy jsou si vzájemně podobné a k jejich druhovému určení je potřeba porovnat kopulační orgány (samci mají na paracymbiu makadla jeden zoubek, epigyna samic je zvonovitě rozšířená).

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen téměř po celé Evropě (včetně Britských ostrovů), v Turecku a na západě Sibiře.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Plachetnatka pozemní žije v různých typech lesů, zvláště vlhčích listnatých a smíšených lesích, ale také v remízcích, křovinách a někdy také na okrajích polí. Žije na zemi v listovém opadu, ve stařině, pod spadlým dřevem a kameny. Staví si drobné plachetkovité sítě v prohlubních na povrchu půdy, v zimě i ve stopách zvěře na sněhu. S dospělci se setkáme po celý rok, aktivní je i v zimě, nejpočetnější je v zimě a na jaře.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.