Tanyptera atrata - tiplice tmavá

27. 10. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Tanyptera atrata (Linnaeus, 1758) – tiplice tmavá

Čeleď: Tipulidae – tiplicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 18–30 mm. Hlava černá s poměrně velkýma očima. Tykadla tenká, u samic jednoduchá, světle hnědé barvy, u samců nápadně hřebenitá. Štít je černý se světlými kyvadélky. Křídla jsou průhledná s naoranžovělými žilkami při kořeni křídla, poměrně široká s tmavou skvrnou na předním okraji. Zadeček je u samic výrazně protažený, zakončený dlouhým špičatým kladélkem. U samců je zadeček kratší, zakončený pářícím ústrojím. Zbarvení zadečku je černé s širokým oranžovým pruhem v přední části, u samců někdy oranžový až žlutavý celý zadeček. Nohy jsou dlouhé, oranžové s tmavšími chodidly a klouby. Předkyčlí je oranžové.

 

Možná záměna: Záměna je možná s velmi podobnou tiplicí Tanyptera nigricornis, která má mj. předkyčlí (článek mezi stehnem a kyčlí) černé a tmavší klouby noh. T. nigricornis je také vzácnější a jen v teplejších polohách ČR.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa a Střední Asie a Sibiř.

 

V ČR nehojný druh, avšak roztroušeně po celém území, zejména v nižších a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Tato nápadná tiplice obývá různé lesní biotopy, zejména listnaté a smíšené lesy, luhy, břehové porosty řek a jiné biotopy s dostatkem mrtvého dřeva a starých stromů. Dospělci se vyskytují od konce dubna do konce června. Imaga často odpočívají na kmenech stromů nebo na vegetaci. Po páření klade samice svým dlouhým kladélkem vajíčka do vlhkého trouchnivělého dřeva, kde se vyvíjí larvy, ty přezimují a na jaře se líhnou dospělci.

 

 

Literatura:

 

Doskočil, J. (1977): Klíč zvířeny ČSSR. Díl V. Dvoukřídlí. Academia, Praha.

 

Oosterbroek P., Bygebjerg R. & Munk T. (2006): The West Palearktic species of Ctenophorinae (Diptera: Tipulidae): key, distribution and references. Entomologische Berichten 66 (5): 138–149.