Syrphus ribesii - pestřenka rybízová

24. 8. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Syrphus ribesii (Linnaeus, 1758) – pestřenka rybízová

Čeleď: Syrphidae – pestřenkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 10–12 mm. Tělo je protáhlé, mírně zploštělé. Hlava je žlutá, oči jsou velké a tmavě hnědé, samci je mají oddálené. Štít je matně zelenohnědý s nevýraznými tmavými páskami. Štítek je žlutý. Zadeček je černý se žlutými proužky. Na prvním zadečkovém článku je žlutý proužek rozdělen. Nohy jsou žluté s tmavšími chodidly. Křídla jsou průhledná, u kořene lehce nažloutlá. Larva je zelená až hnědozelená s červenavou kresbou.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Syrphus, u nás se vyskytují tři velmi podobné druhy. Liší se mj. ochlupením na nohách, zbarvením stehen, ochlupením očí a dalšími morfologickými znaky.

 

Rozšíření: Holarktický druh, široce rozšířena v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do podhůří.

 

Biologie a ekologie: Pestřenka rybízová se vyskytuje na různých lučních biotopech, na okrajích lesů, podél lesních cest, na mýtinách a lesních světlinách, ale hojně také v zahradách a sadech. Dospělci se vyskytují od konce dubna do září. Aktivní je zejména za slunečného počasí, kdy navštěvuje různé květy. Larvy jsou dravé a na bylinách a dřevinách vyhledávají mšice, kterými se živí. Častou je můžeme najít na ovocných dřevinách (odtud české jméno „rybízová“).

 

 

Literatura:

 

Ball S.G. & Morris R. K. A. (2000): Provisional atlas of British hoverflies (Diptera, Syrphidae). Monks Wood, UK: Biological Record Centre.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.