Symphytum officinale - kostival lékařský

12. 5. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Symphytum officinale L. - kostival lékařský  

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Vytrvalá bylina, s tlustým, zvenku tmavě hnědým až černavým, zevnitř bílým, dužnatým oddenkem. Celé rostliny jsou na omak drsně pýřité. Lodyhy jsou obvykle přímé, dužnaté, hranaté až křídlaté. Lodyžní listy jsou vejčitě kopinaté až široce kopinaté, přisedlé. Přízemní listy jsou na bázi klínovité, křídlatě nasedající na řapík, zašpičatělé, výrazně žilkované, obvykle tmavě zelené. Květy, vyrůstající v mnohokvětých vijanech, jsou trubkovité až baňkovité, fialové, modré, růžové nebo bílé. Plodem je tvrdka.

 

Možná záměna: Kostival lékařský je morfologicky velmi proměnlivým druhem. Bělokvětí jedinci jsou občas zaměňováni za podobný kostival český (Symphytum bohemicum).

 

Rozšíření: Euroasijský druh, rozšířený od Britských ostrovů a Pyrenejí na západě, po střední Asii na východě. Nezasahuje do severních poloh Skandinávie a také do nejjižnějších oblastí Mediteránu. Sekundárně se vyskytuje také v Severní Americe či na Novém Zélandu.

 

Poměrně hojný druh po celém území ČR. Roste od nížin do nejvyšších hor, kam je často zavlékán podél cest. Vzácnější je pouze v západních Čechách.

 

Ekologie: Kostival roste na vlhkých, úživných, písčitých, hlinitých či jílovitých půdách s přibližně neutrální reakcí. Nalezneme ho na březích potoků a menších říček, ve vlhkých příkopech, na okrajích lužních lesů či na vlhkých loukách. Sekundárně také na vlhkých ruderálních místech, na okrajích polí či v podrostu křovin.

 

Geofyt či hemikryptofyt, kvetoucí od května do července.

 

Význam: Oddenek kostivalu obsahuje velké množství farmakologicky významných látek (např. konsolidin, symfytocymoglosin či asparagin). Tyto látky působí projímavě, zlepšují krevní oběh a také podporují regeneraci tkání. Kostivalová mast se používá na lepší hojení otoků, při bolestech kloubů a také při regeneraci zlomenin.

 

Význam: Kořen pupavy obsahuje farmakologicky aktivní silice, užívající se jako diuretikum nebo při nechutenství pro povzbuzení chuti k jídlu. Dužnatá květní lůžka kvetoucích rostlin lze po očištění používat jako zeleninu (chutnají přibližně jako kedlubny) do salátů i dalších pokrmů.

 

 

 

Literatura:

 

Slavík B. (2000): Symphytum L. – kostival. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, p. 202–210, Academia, Praha.