Staphylea pinnata L. – klokoč zpeřený
Syn.: Staphylodendron pinnatum (L.) Crantz
Čeleď: Staphyleaceae – klokočovité
Status: NT
Popis: Keř dorůstající obvykle 1,5-5 m; letorosty jsou zelené, chlupaté, starší větve hnědé a lysé s bělavými lenticelami. Pupeny zašpičatělé, zelenofialové. Listy lichozpeřené, 2-3jařmé; lístky eliptické, zašpičatělé, na okrajích zubaté; řapíčky chlupaté. Laty květů bohaté, složené až ze 60 květů; korunní lístky bílé. Plodem jsou nafouklé tobolky obsahující kulovitá, tvrdá, lesklá, světle hnědá semena.
Rozšíření: Druh vyskytující se od střední Evropy, před JV Evropu až po Kavkaz a Sýrii. Na západ areál zasahuje do JV Francie.
V České republice se přirozeně vyskytuje zřejmě pouze v teplých oblastech Moravy a snad i na několika lokalitách ve východních Čechách. V Čechách je jeho výskyt hodnocen za druhotný, přesto lze přirozenost areálu obtížně stanovit. Preferuje kolinní a suprakolinní polohy.
Ekologie: Klokoč osidluje spíše stinné pláště listnatých lesů, roste rovněž v lesích suťových či inverzních roklích. Preferuje na živiny bohaté, hlinité půdy. Součást několika typů vegetace.
Fanerofyt s fenologickým optimem kvetení od května do června.
Ochrana a ohrožení: Druh není zvláště chráněný, pouze v Červeném seznamu je vedený jako téměř ohrožený druh (NT). Hojněji se vyskytuje především na Znojemsko-brněnské pahorkatině, v Bílých Karpatech a na Pálavě. Jinak je spíše vzácný, soliterně rostoucí.
Poznámka: Velkou oblibu měla semena klokoče v 19. století pro výrobu růženců. Často se též vysazoval v blízkosti poutních míst. Příbuzné druhy jsou oblíbené jako okrasné keře.
Literatura:
Skalická A. (1997): Staphylea L. In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 5, Academia, Praha, 149-152.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!