Sericomyia silentis - pestřenka tichá

17. 3. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Sericomyia silentis (Harris, 1776) – pestřenka tichá

Čeleď: Syrphidae – pestřenkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Mohutná pestřenka s délkou těla 8–14 mm. Hlava je černá se žlutavými chloupky, oči jsou poměrně velké hnědé, u samců se dotýkají, u samic jsou oddálené. Tykadla jsou krátká, jemně pýřitá. Štít je široký, zbarvený je tmavě hnědě až černě, po stranách se žlutavými chloupky. Štítek je černý. Zadeček je široký, mírně zploštělý. Zbarvení zadečku je černé se žlutými skvrnami, které se dotýkají. Nohy jsou žlutohnědé s tmavšími stehny. Křídla jsou poměrně široká, průhledná kolem horní žilky nahnědlá.

 

Možná záměna: Záměna je možná s pestřenkou Sericomyia lappona, která má však skvrnitá křídla a žlutobílou kresbu na zadečku. Podobné jsou také některé další pestřenky (Syrphidae).

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, na Sibiři a ve východní Asii, včetně Japonska.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně však ve vyšších a středních polohách po celém území.

 

Biologie a ekologie: Pestřenka tichá se vyskytuje na vlhkých loukách, rašeliništích, na březích potoků a řek, okraje lesů, zejména v horských a podhorských oblastech. Často usedají na různé květy. Dospělci se vyskytují od konce května do října, nejvíce koncem léta. Aktivní jsou zejména za slunečného počasí. Larvy žijí v mokré stařině, mechu a kalužích na mokřadních biotopech.

 

 

Literatura:

 

Ball S.G. & Morris R. K. A. (2000): Provisional atlas of British hoverflies (Diptera, Syrphidae). Monks Wood, UK: Biological Record Centre.

 

Van Veen M. P. (2004): Hoverflies of Northwest Europe - Identification keys to the Syrphidae. KNNV Publishing.