Semioscopis oculella - plochuška

16. 3. 2025 vytvořil Ondřej Machač

Semioscopis oculella (Thunberg, 1794) – plochuška

Čeleď: Depressaridae – plochuškovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 22–27 mm, délka těla okolo 10 mm. Tykadla jsou tenká, nitkovitá. Hlava s nahoru směřujícími krátkými pyskovými makadly. Tělo a nohy je hnědošedé. Přední křídla jsou poměrně úzká s variabilní hnědošedou až červenohnědou kresbou a bílou tečkou s tmavší obrubou. Na okrajích křídel jsou jemné třásně. Zadní křídla jsou bělošedá bez kresby. Housenka je zelenavá s tmavou hlavou. Vajíčka jsou oranžová.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh, který od ostatních našich plochušek (Depressaridae) rozeznáme podle užších vzadu zašpičatělých křídel a kresby.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy (kromě Britských ostrovů) a Asie, převážně na Sibiři.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Tato plochuška obývá různé lesní i nelesní biotopy s porosty bříz, zejména pak vlhčí a mokřadní biotopy. Imaga létají již od konce února do konce dubna. Aktivní je především v noci, často přilétá na světlo. Přes den se ukrývá na kmenech stromů a v prasklinách kůry. Housenky se živí listy bříz (Betula). Housenky najdeme od června do října na listech bříz.

 

 

Literatura:

 

Laštůvka A., Laštůvka Z., Liška J. & Šumpich J. (2018): Drobní motýli I. - Motýli a housenky střední Evropy V. Academia, Praha.