Segestria senoculata - segestra podkorní

11. 3. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Segestria senoculata (Linnaeus, 1758) – segestra podkorní

Čeleď: Segestriidae – segestrovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost až 10 mm v tělu (hlh. 3–3,5 mm). Hlavohruď protáhlá, oválná, tmavě hnědé barvy. Segestra má pouze 6 očí a spolu s šestiočkami (Dysderidae) jsou to jediní pavouci u nás, co mají pouze 6 očí. Chelicery jsou poměrně dlouhé. Zadeček protáhlý, válcovitý, světlě šedý s podélnou tmavou laločnatou skvrnou. Zajímavé je také uspořádání nohou v klidném postoji, kde u segester jsou 3 páry dopředu a pouze jeden pár dozadu (u ostatních pavouků je postavení 2-2). Toto, je přizpůsobení životu v pavučinové rource.

 

Možná záměna: V ČR pouze z druhem segestra skalní (S. bavarica). Liší se pohlavní orgány, také  pouze jedním trnem na metatarsu (zánártí) prvního páru nohou, světlými skvrnkami v laločnaté skvrně na zadečku a větší velikostí.

 

Rozšíření: Evropa (až po Gruzii).

 

V ČR hojně od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Segestra podkorní obývá lesní stanoviště, sutě a skalní štěrbiny. Najdeme ji pod kůrou pařezů, starých stromů nebo pod kameny a v mechu. Buduje pavučinové rourky pod kameny a kůrou, ve kterých čeká na svou kořist. Ústí je opatřeno signálními vlákny, při přeběhnutí kořisti kolem ústí nory, segestra vybíhá a zmocňuje se kořisti. Setkáme se s ní často i v zimě, při odloupnutí kůry.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.