Scheuchzeria palustris - blatnice bahenní

2. 1. 2025 vytvořil Václav Dvořák

Scheuchzeria palustris L. – blatnice bahenní

Syn.: Papillaria palustris (L.) Dulac; Scheuchzeria americana (Fernald) G. N. Jones; Sch. asiatica Miq.; Sch. generalis E. H. L. Krause

Čeleď: Scheuchzeriaceae – blatnicovité

Status: EN, §K

 

Popis: Rostlina s dlouhým oddenkem pokrytým zbytky odumřelých bází listů, s četnými horizontálními výběžky. Lodyha jednoduchá, prolamovaná, dutá, do 20 cm vysoká. Listy na bázi s nápadně rozšířenou pochvou, s čepelí čárkovitou, blanitě lemovanou, s kápovitou špičkou. Květenstvím je řídký hrozen tvořený 3–8 květy. Okvětní lístky po třech, světle zelené. Plodem jsou vejcovité, žlutozelené měchýřky.

 

Možná záměna: Rod blatnice je jediným rodem v čeledi blatnicovité. V Česku, potažmo v celé Evropě se vyskytuje pouze blatnice bahenní. Habitem podobné se mohou jevit snad jen bařičky, především bařička bahenní (Triglochin palustre), která se vyskytuje na obdobných biotopech. Jedná se o subtilní, hustě trsnatou, aromatickou bylinu, která má bezlistý stvol, bohatší hrozen květů a jinou stavbu plodů.

 

Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem zahrnujícím mírný až chladný pás severní polokoule. Souvisle se vyskytuje od východní Evropy po Kamčatku, jinde na evropském kontinentu se areál rozpadá na drobné fragmenty, jižní okraj areálu zahrnuje Pyreneje, jižní úpatí Alp a balkánskou část Karpat. Dále roste v Severní Americe.

 

V Česku většina lokalit spadá do horských oblastí oreofytika, velmi zřídka roste ve středních polohách, především v jižních Čechách. Roztroušeně je blatnice známa z rašelinišť Jizerských hor a Krkonoš, vzácně z Krušných hor a několika lokalit v Hrubém Jeseníku. Dnes již velmi vzácně roste také v Třeboňské pánvi. Z Moravy pochází vyjma jesenických lokalit jen historické údaje o výskytu v Beskydech.

 

Ekologie: Druh vázaný na horská vrchoviště, přechodová rašeliniště a šlenky. Preferuje silně kyselé, na živiny chudé substráty s vysokým a stálým vodním sloupcem. Blatnice je součástí vegetace vrchovištních šlenků sv. Sphagnion cuspidati.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od konce května do července.

 

Ochrana a ohrožení: Blatnice bahenní patří mezi zvláště chráněné druhy v nejpřísnější kategorii kriticky ohrožené. V Červeném seznamu je vedena jako druh ohrožený (EN). Obé odráží přirozenou vzácnost druhu i biotopů, na kterých se vyskytuje a zohledňuje rovněž negativní trend v počtu lokalit ovlivněný lidskými aktivitami.

 

 

Literatura:

 

Štěpánková J. (2010): Scheuchzeria L. In: Štěpánková J. (ed.), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 322–324.