Salvia glutinosa - šalvěj lepkavá

27. 8. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Salvia glutinosa L. - šalvěj lepkavá  

Syn.: Drymosphace glutinosa (L.) Opiz, Sclarea glutinosa (L.) Miller.  

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité  

Status: běžný druh.

 

Popis: Vytrvalá bylina s přímými nebo vystoupavými, 50-100 cm vysokými lodyhami. Oddenek je krátký, často dřevnatějící. Lodyha je na omak značně lepkavá, v dolní části chlupatá. Listy jsou jasně až tmavě zelené, dlouze řapíkaté, trojúhelníkovité, na bázi hrálovité nebo střelovité, zašpičatělé. Květenství je lichopřeslen složený z 5 až 12 květů. Květy jsou tlamaté, žluté s fialovými žilkami, 2,5-4 cm velké. Horní pysk květu je přilbovitý, spodní pysk je rovný, delší než horní, na konci vykrojený. Plodem je hnědá, vejcovitá a většinou lysá tvrdka.


Možná záměna: Šalvěj lepkavá je díky charakteristickým na bázi střelovitým až hrálovitým listům a žláznatě lepkavému květenství nezaměnitelným druhem české flóry.

Rozšíření: Celkový areál zahrnuje hory střední a jižní Evropy, na západě od Pyrenejí po pobřeží Černého moře a balkánská pohoří na východě. Dále se vyskytuje v severním Turecku, na Kavkaze a v Íránu.

U nás má šalvěj lepkavá těžiště rozšíření především na východní Moravě v karpatském mezofytiku, kde je poměrně hojným druhem. Jinde na Moravě je o poznání vzácnější, hojněji se vyskytuje ještě v okolí Brna. V Čechách se vyskytuje pouze na jihu v údolí Vltavy, Malše a Otavy, odkud dříve pronikala kaňonem Vltavy až do okolí Prahy. Naším územím probíhá severozápadní hranice areálu rozšíření tohoto druhu.

 

Ekologie: Roste především ve vlhkých stinných listnatých a smíšených, často suťových lesích a křovinách, podél vodních toků, na vlhkých pasekách a pastvinách, na zásaditých a na minerály bohatých, humózních půdách.

 

Hemikryptofyt kvetoucí od června do srpna.

 


Literatura:

Štěpánková J. (2000): Salvia L. – In.: Slavík B. (ed), Květena České republiky 6, Academia, Praha, pp. 694–707.