Ropalopus femoratus - tesařík

19. 8. 2010 vytvořil Filip Trnka

Ropalopus femoratus (Linnaeus, 1758) - tesařík  

Syn.: Callidium femoratum (Linnaeus) Küster, 1845; Callidium punctatum Fabricius, 1789; Cerambyx femoratus Linnaeus, 1758  

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití  

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 8-13 mm, zbarvení je černé vyjma končetin, kde jsou kořena stehen celá červená. Krovky mohou být vzácně hnědé. Štít a část krovek je silně dlouze chloupkovaná.

 

Možná záměna: Velice podobný je příbuzný vzácnější druh Ropalopus varini. Od R. femoratus se snadno odliší zbarvením stehen, kdy u R. varini nejsou kořeny stehen červená jako u R. femoratus.

 

Rozšíření: Střední a jižní Evropa.

 

V ČR nalézán poměrně vzácně a jednotlivě. V Čechách častěji jen v Českém krasu, Křivoklátsku, Třeboňsku a v Polabí. Na Moravě Brněnsko, Břeclavko a Znojemsko.

 

Biologie a ekologie: Imaga od konce května do července s maximem v druhé polovině června. Obývá listnaté a smíšené lesy s větším zastoupením dubů (Quercus spp.). Vývoj může  probíhat i v jiných listnatých dřevinách, ale především se jedná o již smiňovaný dub. Dospělce lze též najít na květech hlohů (Crataegus spp.). Samičky kladou vajíčka do oslabených větviček, larva vyžírá v lýku a povrchové vrstvě dřeva chodby. Ke kuklení se larvy zavrtávají hlouběji do dřeva, kde si vykousavájí kukelní komůrku. Vývoj je dvouletý a zimuje larva.