Robertus lividus - snovačka lesní

16. 8. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Robertus lividus (Blackwall, 1836) – snovačka lesní

Čeleď: Theridiidae – snovačkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 2,5–4,5 mm (hlavohruď 1–2 mm). Hlavohruď je lesklá, tmavě hnědá až žlutohnědá (tmavší v přední části), bez kresby. Zadeček je oválný, mírně zploštělý. Zbarvení zadečku je šedohnědé až světle hnědé. Nohy jsou poměrně krátké, robustní, červenohnědé s tmavšími konci chodidla.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími snovačkami rodu Robertus (v ČR 6 druhů). Ke spolehlivému určení je třeba porovnat kopulační orgány, ostatní druhy těchto snovaček jsou však obvykle výrazně menší. Na první pohled připomíná také různé pavučenky (Erigoninae).

 

Rozšíření: Holearktický druh, široce rozšířen v celé Evropě, Střední Asii a v Severní Americe.

 

V ČR hojný druh po celém území, zejména ve středních polohách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Snovačka lesní obývá různé lesní biotopy od nížin až do hor – listnaté, smíšené i jehličnaté lesy. Žije v opadu, pod kameny, kusy dřeva a v mechu. Staví si drobné neuspořádané sítě mezi listovým opadem, pod kusy dřeva apod. Samice po páření buduje ve svém úkrytu (pod kusy dřeva a kameny) obvykle dva bílé kulovité kokony, o které pečuje až do vylíhnutí mláďat. S dospělci se setkáme celoročně, nejvíce však od května do srpna.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.